Soud pozastavil výstavbu tunelů v Brně – Králově Poli
Městský soud v Praze pozastavil platnost stavebního povolení na silniční tunely na ul. Dobrovského v Králově Poli. Stavba Královopolských tunelů, slavnostně zahájená v květnu t.r. tak nebude moci pokračovat, dokud soud nerozhodne o žalobě majitelů domů z ulice Dobrovského proti stavebnímu povolení. Žalobci se obávají, že ražba tunelů vážně poškodí statiku rodinných domů ve svém okolí.
Po dvou letech neúspěšných protestů a tahanic majitelé domů podali žalobu, kterou opřeli o posudek ing. Procházky, uznávaného znalce v oboru statika staveb. „Posudek varuje, že projektant tunelů podhodnotil rizika pro rodinné domy“, řekl Radek Motzke, právní zástupce žalobců. Soud na základě posudku vyhověl žalobcům a odložil platnost stavebního povolení, vydaného Krajským úřadem Jihomoravského kraje. „Rozhodnutí má předběžnou povahu a znamená, že tunely nelze začít stavět, dokud nebude definitivně rozhodnuto o zákonnosti stavebního povolení,“ doplnil Motzke.
Projekt tunelů, který je součástí Velkého městského okruhu v Brně a má přijít asi na 8 miliard korun, je od počátku doprovázen protesty občanů. „Důvodem je hrubé porušování zákona ze strany některých úřadů, které tunely povolovaly a arogantní postup Brněnských komunikací, které jednají jménem stavebníka“, uvádí předseda OS “VMO Brno“ Ing. Štěpaník. Stavebníkem přitom není soukromá firma, ale český stát zastoupený Ředitelstvím silnic a dálnic a Statutární město Brno. Odpor majitelů domů, bránících svůj majetek, se stavebník rozhodl zlomit silou za vydatné pomoci stavebního úřadu Královo Pole. Ten již v jednom případě zahájil řízení, v němž hodlá nařídit vlastníkovi domu, jenž bude při stavbě poškozen, aby potřebné zajištění ve veřejném zájmu provedl v předstihu a na vlastní náklady sám! I když pomineme zjevnou amorálnost takového postupu, realizace potřebného zajištění může být nad finanční možnosti vlastníka poškozené nemovitosti. Řádné zajištění totiž vůbec není levná záležitost. Tak např. statické zajištění jedné budovy v areálu Veterinární a farmaceutické fakulty, které již probíhá, si vyžádá náklad téměř 158 mil. Kč, u jiné nemovitosti na ul. Palackého pak více něž 28 mil Kč.
„Problém by přitom nemusel vůbec vzniknout, kdyby projektant, švýcarská firma Amberg Engineering, navrhl místo klasické ražby, obvykle používané pro stavbu alpských tunelů, ražbu mechanizovaným štítem, která je pro geologické podmínky v Brně příhodnější. Podle odborného vyjádření WSDTI (Vědecká nadace německo-českého institutu pro podzemní stavitelství), které máme k dispozici, lze v daném případě dosáhnout jen nepatrného poklesu povrchu do 20 mm, který by budovy na povrchu prakticky neohrozil“, domnívá se Štěpaník.
Stavba má rovněž politický kontext. Ministr dopravy Šimonovský (KDU-ČSL) se při své volební opakovaně pochlubil, že stavbu tunelů Dobrovského v Brně prosadil. V této souvislosti je dobré si povšimnout, že jím řízené Ministerstvo dopravy přibližně rok zvažovalo odvolání protestujících občanů, proti stavebnímu povolení, vydanému KÚJmK, aby je nakonec v časové tísni zamítlo 2. května 2006. Stavba pak byla slavnostně zahájena za přítomnosti ministra Šimonovského a premiéra Paroubka dne 18. května 2006, tedy pár dní před volbami do Poslanecké sněmovny. Ke svému slibu ochránit zájmy občanů, poškozených výstavbou, který při této příležitosti dal premiérovi, se pan ministr pak už nikdy nepřihlásil.
Kontakty:
Ing. Karel Štěpaník, předseda OS „VMO Brno“,
stepanik4@seznam.cz
Mgr. Radek Motzke , právník Advokátní kanceláře Mgr.Luďka Šikoly,
V Brně dne 5.9.2006
Ing. Karel Štěpaník, předseda OS „ VMO Brno“
http://www.detizeme.cz/zprava.shtml?x=1912050
http://www.modernibrno.cz/tema/Tunely/