Filmový cyklus (nejen) pro středoškoláky

Především v Brně tradiční (již 17. ročník) kulturní aktivitou, kopírující školní rok, je Filmový cyklus (nejen) pro středoškoláky. Ten letošní proběhne souběžně v osmi městech (a kinech) celé České republiky. Snahou pořadatelů cyklu je probudit u mládeže hlubší zájem o kvalitní umělecké filmy a nepřímo si tak vychovat další generaci filmových fanoušků pro artkina a filmové kluby.

Čechy: Blatná – městské kino, Cheb – kino Art, Písek – bio Art a Plzeň – kino Beseda

Morava: Brno – kino Art, Břeclav – kino Koruna, Rožnov pod Radh. – kino Panorama a Tišnov – kino Svratka.

Filmový cyklus proběhne od začátku letošního října (2006) až do května příštího roku (2007) a nabídne studentům gymnázií, středních škol a všem dalším vážným zájemcům o film jeden snímek měsíčně, tzn. celkem osm titulů. Ke každému filmu je zpracován leták, který shrnuje současné i dobové názory na film, režiséra či zařazuje snímek do kontextu příslušné národní kinematografie a jenž bude bezplatně rozdáván divákům před představením. Ti budou moci shlédnout tyto filmy:

1) Ztraceno v překladu (USA/Japonsko 2003), režie: Sofia Coppolová, hrají: Bill Murray, Scarlett Johanssonová. Něžně úsměvný snímek, přibližující platonické okouzlení dvou osamělců ztracených v japonském velkoměstě.

2) Život je zázrak (Srbsko/Černá Hora/Francie 2004), režie: Emir Kusturica, hrají Slavko Štimac a Nataša Šolaková. Zběsilá love story na pozadí balkánského konfliktu. Děj této válečné tragikomedie je zasazen do idylického prostředí kopců na bosensko-srbském pomezí.

3) Proti zdi (Německo/Turecko 2004), režie: Fatih Akin, hrají: Birol Ünel a Sibel Kekilliová. Drsný milostný příběh dvou Turků, žijících už druhou generaci v Německu. Energií nabity film plný sexu, drog a skvělé muziky.

4) Sedmá pečet (Švédsko 1957), režie: Ingmar Bergman, hrají: Max von Sydow a Bibi Anderssonová. Slavné nadčasové podobenství, jehož děj se odehrává ve středověkém Švédsku postiženém morovou ranou, nastoluje zásadní existenciální otázky po smyslu života. Jedno z nejvýznamnějších děl světové kinematografie.

5) Vzpoura ve věznici Carandiru (Brazílie/USA 2003), režie: Hector Babenco, Strhující vězeňské drama natočené podle skutečných událostí ve věznici Carandiru v brazilském Sao Paulu. Neúnosná situace zde vyvrcholila v roce 1992 vzpourou, při jejímž potlačení zabila policie 111 vězňů…

6) Exil (Francie 2004), režie: Tony Gatlif, hrají: Romain Duris a Lubna Azabalová. Netypická road movie, kdy na cestě nejsou ani tak hlavní hrdinové, jako spíše celé kultury. Během svého putování si mladá dvojice užívá tulácké svobody a seznamuje se s nejrůznějšími lidmi.

7) Mariini milenci (USA 1984), režie: Andrej Michalkov-Končalovskij, hrají Nastassja Kinská a John Sabate. Milostné drama o lásce a vině se odehrává těsně po druhé světové válce v komunitě chorvatských přistěhovalců kdesi v americké Pensylvánii. Dílo plné rozjitřených citů i nostalgických reflexí.

8) Příběh o uplakaném velbloudovi (Německo/Mongolsko 2003), režie: Byambasuren Davaová a Luigi Falorni. Polodokumentární snímek z prostředí současného mongolského venkova. Film patří mezi nejpříjemnější překvapení posledních let.

V Brně probíhá předprodej abonentek á 320 Kč jak v pokladně kina Art, tak přímo na dvaceti brněnských gymnáziích a vybraných středních školách.

Vaše další případné otázky můžeme zodpovědět na kontaktní adrese:

agentura Art, Jiří Švéda, Klímova 22, 616 00 Brno

e-mail: sveda.art@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.