Sborník Forum Brunense právě vyšel
Forum Brunense vychází s cílem stát se opět periodikem Muzea města Brna. Svým obsahem zůstává zaměřené na dějiny Brna v politickém, sociálně ekonomickém a kulturním kontextu od nejstaršího období dějin města po současnost a s přesahem na historická témata, jenž se města Brna dotýkají. (mimobrněnské osobnosti a události se vztahem k Brnu). Struktura sborníku je tradičně koncipována do několika okruhů, které umožňují prezentaci jak odborných článků tak příspěvků na pomezí čisté vědy a popularizace historických témat.
V části Studie, která je tématicky orientována na rozsáhlejší příspěvky z historie města se mohou čtenáři seznámit s problematikou architektonického vývoje významných historických stavebních objektů města (L.Konečný), kapitolami z historie hradu Špilberk jako vojenské pevnosti ( J.Vaněk) nebo obávaného žaláře (M.Menšíková). Stejnou pozornost zaslouží i uměnovědná problematika pojednávána jednak z aspektu významných brněnských osobností se vztahem k umění a jeho sběratelství (J.Chatrný), stejně jako čistě odborná analýza užitého umění (šperk) jako součásti životního stylu brněnského patriciátu (Křížová).Jako tematický přesah pak lze prezentovat první část studie o osobnosti MUDr.Františka Bakeše zakladatele onkologického ústavu na Žlutém kopci (G.Novotný).
V části nazvané Materiály tvoří obsah příspěvků detailnější specifikace témat z brněnské historie. Analýza historických pramenů k dějinám vzniku architektonických dominant města (katedrála Sv.Petra a Pavla na Petrově, D.Černoušková/P.Borský), Ramseyův dům na Pekařské ulici (J.Bukovský)
Sborník připomíná také významná období novějších dějin města zejména I.republiku (P.Kopečný) a období Protektorátu (O.Nečas).
Specifikem sborníků zůstává část nazvaná Nad sbírkami, která mapuje a charakterizuje jednotlivé sbírkové fondy muzea a představuje čtenářům nejzajímavější exponáty a historii s nimi spojenou (J. Svobodová).
Část Názory byla založená s cílem publikovat i mnohdy netradiční přístupy odborných analýz. (Kacelle)
Sborník také každoročně připomíná významná výročí, medailony brněnských osobností a sleduje významné akce a prezentace muzea.
Veřejnost se přes obsahovou náplň sborníku seznamuje s badatelskou činností odborných pracovníků muzea nebo externích badatelů. Cílem periodika je rozhojnit vědomosti o městě, ve kterém žijeme a posunout alespoň o kousek naše poznání brněnských proměn v historickém čase.
Dagmar Baumannová