Podzim v Muzeu romské kultury

Po parném létě se v Muzeu romské kultury očekává s příchodem nového školního roku i zvýšený počet návštěvníků, převážně z řad studentů základních a středních škol. Pro ně jsou organizovány prohlídky jednotlivých výstav a expozice s podrobným slovním výkladem.
V přízemí pokračuje až do 31. října výstava výšivek „Život jako vyšitý“ českobudějovické romské výtvarnice Markéty Šestákové. Precizně vyšívané obrazy jsou plné života, romantiky a temperamentu. Výstavu tvoří soubor více jak čtyřiceti originálních výšivek. Některé z nich
je možné zakoupit přímo v recepci muzea.

V prvním patře návštěvníci uvidí výstavu Romská socha 2008, což je historicky první samostatná výstava z děl romských sochařů z Česka, Slovenska a Rakouska. Volba nezvyklých materiálů dokládá touhu tvořit, která prorazí i tam, kde chybí finance na kvalitní výtvarný materiál. I Brno je zastoupeno dvěma výtvarníky, Boženou Přikrylovou a Jozefem Brandem.
Ve stálé expozici „Příběh Romů“ (etapa 1939-2005) je prezentována hmotná i duchovní kultura Romů.

Už tradičně muzeum nabízí kurzy romštiny pro začátečníky a mírně pokročilé, kurzy jsou určeny pro zájemce z řad vysokoškolských studentů, sociálních pracovníků i široké veřejnosti. Kurzy vedou zkušení lektoři, kteří se dobře orientují v romské historii a kultůře. Kurzy začínají již 29.září a zájemci o ně získají bližší informace v knihovně muzea.

Nedílnou součástí Muzea romské kultury je i kavárna Bengas, která pro své hosty připravuje řadu atraktivních kulturních doprovodných programů. Přátelé výtvarného umění mohou vidět výstavu arménských malířů, tvořících v Moskvě a Jerevanu, pro hudbymilovné je připraven na 9.září koncert skupin Nitromahália a L´asino, hard core s jazzovými partiemi a příjemným dívčím zpěvem. Ve čtvrtek 11.září se pak dvorek kavárny rozezní swingem v podání populární brněnské skupiny „The Young Pekáč“ Mojmíra Bártka.
Muzeum romské kultury je na adrese Bratislavská 67, otevřeno pro veřejnost má každý den mimo soboty a pondělí.

František Jemelka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.