Od snu k realizaci
V květnu 1928 byla na nově vybudovaném brněnském výstavišti zahájena Výstava soudobé kultury v Československu, která byla koncipována jako přehlídka a oslava úspěchů teprve desetileté Československé republiky v nejrůznějších sférách duchovní i hmotné kultury.
Tato velkolepá demonstrace dosažené kulturní a částečně i hospodářské úrovně mladého státu se uskutečnila na brněnském výstavišti, které bylo speciálně vybudováno pro tuto výstavu. V této souvislosti se významně pozvedla prestiž Brna jako druhého největšího města Československa a zemského hlavního města Moravy. Postavením areálu výstaviště, na němž se podíleli nejvýznamnější architekti z celé republiky, byla symbolicky završena proměna města s dříve úzkými vazbami na bývalou rakousko-uherskou metropoli Vídeň v druhé hlavní město Československé republiky.Výstava se setkala s mimořádným ohlasem nejen u obyvatel Brna, ale i celé republiky. Pozitivní reakce, přicházející rovněž ze zahraničí, se však netýkaly jen ideového obsahu výstavy, ale také urbanistického a architektonického řešení výstaviště, které symbolizovalo jedinečné vzepětí tvůrčích sil na poli stavební kultury v prvních letech po vzniku nové republiky. Takové vzepětí se už v pozdějších dějinách Brna nikdy neopakovalo.
Připomínkou této významné události je výstava, na níž představíme veřejnosti zejména fotografie z fotoarchivu Muzea města Brna, vztahující se jak k výstavišti, tak také k Výstavě soudobé kultury. Návštěvníci rovněž shlédnou alespoň některé z více než sedmdesáti dobových snímků, převzatých do sbírek muzea z fotoarchivu BVV a zobrazujících výstavbu areálu výstaviště. Výstavu doplní i filmové materiály z téhož zdroje.
9. 10. – 9. 11.
Špilberk – západní křídlo, II. patro
Mgr. Michaela Budíková