Warning: sprintf(): Too few arguments in /www/doc/www.informacezbrna.cz/www/wp-content/themes/covernews/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 254

Večer na téma… Brno poetické

Premiéra hodinového dokumentu režiséra Pavla Jiráska o fenoménu historie i současnosti brněnských kaváren nazvaný Café Brno: kavárny a město v proměnách času bude součástí Večera na téma… Brno poetické, který vysílá ČT2 v neděli 19. října 2008 od 20 hodin na ČT2 (repríza 21. 10. 2008, 00:25 po půlnoci, ČT2).
Dokument je inspirován výstavou Zmizelý svět brněnských kaváren, kterou pro Muzeum města Brna na Špilberku připravili historik Karel Altman, kurátorka Lenka Kudělková a Vladimír Filip, sběratel brněnských pohledů a fotografií. Režisér Pavel Jirásek s hercem Josefem Poláškem v roli průvodce však téma rozšiřují a procházejí historií brněnských kaváren od dob Turka Achmeta, který kavárnu v Brně založil prý už v roce 1702, až do současnosti. Největší část snímku autoři věnují meziválečné době, kdy ve městě vznikaly vysoce ceněné funkcionalistické kavárny. Významnou součástí dokumentu jsou i groteskní hrané retroscénky, natáčené na 8 mm černobílý film, zachycující typické dobové situace a proměnu kaváren v toku času.

Tvůrci natočili dokument o jedinečné atmosféře brněnských kaváren, definují kavárnu jako místo společenského tříbení a posla moderny a demokracie. „Pokusili jsme se vystopovat poetiku kavárenské kultury dostupné nejširší veřejnosti a přiblížit místo, kde se tato veřejnost může scházet, být viděna, získávat informace z domova i ze světa, a koneckonců i utrácet vydělané peníze,“ říká dramaturgyně dokumentu Kamila Zlatušková. „Našim cílem je představit kavárny jako místa pro literární a politické diskuze, jako domov spolkového dění i centrum uměleckých hnutí.“ Svou pravděpodobně největší slávu kaváren zažilo Brno v meziválečné době. Především ty funkcionalistické udivovaly ve druhé polovině dvacátých a ve třicátých letech minulého století odborníky i běžné návštěvníky – často jimi byli rakouští a němečtí emigranti. Dokonce v blízké Vídni ani v Praze nevzniklo tolik kaváren v tomto progresivním architektonickém slohu. Bílá elegance fasád a kultivované interiéry vytvářely ducha „nového Brna“, na jehož duchovní a kulturní dědictví se snažíme i dnes navazovat.
Součástí Večera na téma…. Brno poetické bude take film Karla Fuksy Pan Novák z roku 1969 a dokumenty Géniové, blázni, pábitelé – Marian Palla Zdeňka Plachého, Bratrstvo Pavla Jandourka a Jundrov je krásnější než Kampa J. A. Pitínského.

Hana Orošová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.