Strašák malárie i v 21. století
Svět si v sobotu 25. dubna připomíná Světový den malárie. Toto parazitické onemocnění přenášené komáry zabije každou minutu v Africe dvě děti. Ročně si na celém světě vyžádá přes milion lidských životů, z toho devadesát procent v subsaharské části afrického kontinentu. „S malárií se v Praze nesetkáte, ale jakmile chcete vycestovat do nějaké exotičtější země, vystavujete se stejně jako tři miliardy obyvatel naší planety ohrožení, že se touto nemocí nakazíte,“ řekla o možnostech nákazy Tereza Kvasničková, dobrovolnice Humanistického centra Dialog, která se věnuje mimo jiné rozvojovým projektům v afrických zemích, kde je výskyt malárie obvyklý. Každým rokem se nemocí nakazí kolem 250 milionů lidí, přes milion z nich se z ní již nikdy nevyléčí a umírá. Nejvíce jsou samozřejmě ohroženi lidé v nejchudších částech světa, především v Africe. Tato nemoc však před šedesáti lety ještě sužovala i Evropu a Severní Ameriku. Díky efektivním opatřením se jí však podařilo úspěšně potlačit a v těchto zemích se dnes již prakticky nevyskytuje.
Včasná diagnóza a okamžitá léčba jsou dva základní předpoklady pro úspěšné překonání malárie. Většina afrických zemí však není pro efektivní boj, s touto značně rozšířenou nemocí, připravena. Chybí vybavené laboratoře pro včasnou diagnostiku, lidé se potýkají s nedostatkem moskytiér, které by je chránili před nakaženými komáry. Proto se dobrovolníci Humanistického centra Dialog rozhodli pomoci: „I my z České republiky můžeme udělat mnohem více, než si dokážeme představit“, říká Tereza Kvasničková. Podporou projektu Stop malárie umožníte vznik zdravototnického centra, konání preventivních programů, zajištění moskytiér pro nejchudší rodiny nebo včasnou diagnostiku nemoci.
Malárie zapříčiňuje v průměru ztrátu v rozsahu 1,3 % ročního ekonomického růstu v zemích s vysokým rizikem malárie a významným způsobem brzdí jejich rozvoj. To přivádí rodiny a společnost do spirály chudoby a významně ovlivňuje chudé lidi, kteří si nemohou dovolit léčbu nebo kteří mají omezený přístup k lékařské péči. Snižuje účast dětí na školní docházce a zvyšuje nepřítomnost na pracovišti. A to vše přesto, že se této nemoci dá předcházet a je léčitelná.
Moje zkušenost s malárií
Texty na téma „moje zkušenost s malárií“ napsaly děti z humanistických škol v západoafrické Guineji – Conakry.
„Býval jsem nemocný, ale jednou jsem byl nemocný celé dny, odvezli mě do nemocnice, aby se podívali, jaká mě postihla nemoc. Řekli mi, že to je malárie. Řekli, že léky stojí 70.000 franků. Aby mě rychle vyléčili, moje maminka si půjčila od přátel. Pak jsem se úplně uzdravil a pořádně jsem se najedl.“
Aboubacar Kéita, 4. třída
„Většinou je to před velkými dešti, kdy se množí spousta komárů, kteří potřebují špinavé vody, aby nakladli svá vajíčka. To je to, co způsobuje šíření malárie. Kvůli nedostatku preventivních prostředků jsem se i já stala obětí malárie se všemi jejími důsledky. Celou noc má rodina nespala, protože jsem měla všechny projevy malárie, až do pozítří, kdy mě převezli do nemocnice.“
Fatoumata Conté, 4. třída
„Jeden kamarád měl malárii v roce 2007, mnoho vytrpěl, protože jeho rodiče neměli prostředky na léčbu v nemocnici. Stěžoval si na bolesti hlavy, všech kloubů a horečky, které ho trápily každý večer. Pak už nemohl vydržet bolesti, které měl a zemřel. Musel bojovat s nemocí, která jenom zabíjí děti.“
Ousmane Camara, 5. třída
za Humanistické centrum Dialog, o.s.
Tereza Kvasničková
Koordinátorka projektu Stop malárie
1) Humanistické projekty v západoafrické Guineji fungují od roku 1998. Dnes kromě kurzů alfabetizace, řemeslných kurzů, prevence AIDS a ženské obřízky, prevence malárie (Stop malárie), výchovy k rozvoji a nenásilí, zemědělských projektů, fungují desítky škol, které vznikly v guinejsko-české spolupráci v různých oblastech Guineje. Nejznámějším programem je v ČR „Adopce afrických dětí – projekt pomoci na dálku“, díky kterému se ve spolupráci s českými rodinami, jednotlivci, firmami nebo školami daří pomáhat (poskytovat vzdělání) 1.800 dětem. Databáze dětí, které na svého „dálkového kamaráda“ ještě čekají je uveřejněná na www.humanisti.cz/adopce.