Program Mendelova muzea na prosinec 2010

  • V prosinci pokračuje cyklus Lékařská genetika pro veřejnost například přednáškou D. Procházkové na téma fenylketonurie, tzn. života bez masa, mléka a vajíček. O skanzenech u nás, na Slovensku a v Polsku budou vyprávět Lenka Benešová a Michal Šimo.
    Až do konce ledna 2011 je otevřena výstava T. H. Morgan – velké pokusy na malých muškách.

    Mendelovo muzeum MU bude pro veřejnost zavřeno od 17. 12. 2010 do 3. 1. 2011.

  • Výstava T. H. Morgan – velké pokusy na malých muškách

    Trvání: 12. 10. 2010 – 31. 01. 2011

    Otevírací doba pro veřejnost: út-ne 10.00 – 17.00

    Autor výstavy: prof. RNDr. Jiřina Relichová, CSc.

    Kurátor výstavy: Bc. Zuzana Hanzelková

    Mendelovo muzeum MU připravilo ve svých prostorách výstavu, která připomíná 100 let od objevů Thomase Hunta Morgana, amerického vědce.

    Za své objevy získal v roce 1933 jako první genetik v historii Nobelovu cenu. Se svým týmem prováděl pokusy na octomilkách. V pracovně přezdívané “fly-room” (muší místnost) motivoval svou prací a výzkumy generace svých kolegů a pokračovatelů. Jako jeden z prvních potvrdil správnost výsledků Mendelových pokusů na hrachu.

    Výstava je jedinou výstavou připomínající toto významné výročí nejen v Evropě, ale i ve světě. Je doplněna pracovními listy a počítačovými programy, k vidění jsou i originální Morganovy poznámky. Výstava vznikla ve spolupráci s archivem Kalifornského technologického institutu, kde Morgan v 30. a 40 letech minulého století působil. Dalšími partnery výstavy je Biomania o.s., GSGM a Jihomoravský kraj.

    Místo konání: Mendelovo muzeum – Mendelův refektář, Mendlovo nám. 1a, 603 00 Brno

  • Cyklus přednášek Lékařská genetika pro veřejnost

    Garant přednášek: MUDr. Renata Gaillyová, Ph.D.

    Název přednášek:

  • 1. Fenylketonurie – život bez masa, mléka a vajíček (D. Procházková)
  • 2. Národní sdružení PKU (R. Puda)

    Datum konání: 2. 12. 2010 v 17.00 hod.

    Místo konání: Mendelovo muzeum – Mendelův refektář, Mendlovo nám. 1a, 603 00 Brno

    Vstupné: 20,- dospělí, 10,- zlevněné vstupné

    V letošním roce bude možnost seznámit se s některými častějšími i některými velmi vzácnými geneticky podmíněnými chorobami, a to nejen z pohledu lékařské genetiky, ale i z pohledu pacientů a sdružení, která se podporou rodin s výskytem takto nemocných zabývají. Svépomocné organizace jsou velkou pomocí nejen pro postižené členy rodiny a jejich příbuzné, ale také pro lékaře – genetiky a další profesionály, kteří se s těmito pacienty setkávají. Spolupráce lékařů různých odborností, nejen klinických genetiků, s pacienty a jejich příbuznými a přáteli je jednou z možností, jak společně získat maximum informací nejen o projevech nemocí a nejmodernějších léčebných postupech, ale pomáhá nám získat komplexní pohled na celou problematiku – jak se žije, jak se dá žít nebo jak by se mohlo žít s vážnou dědičnou nemocí.

    Lékařská genetika je obor moderní preventivní medicíny, využívající moderní technologie a metody k diagnostice dědičných onemocnění.

    Záštitu nad cyklem přednášek převzal Výbor Společnosti lékařské genetiky ČLS J. E. Purkyně, poslanec Parlamentu ČR Jan Husák a ředitelka Výboru dobré vůle, Nadace Olgy Havlové, paní MUDr. Milena Černá.

  • Přednáška: Skanzeny – u nás, na Slovensku i v Polsku

    Přednáší: Bc. Lenka Benešová a Bc. Michal Šimo

    Datum konání: 7. 12. 2010 v 17.00

    Místo konání: stálá expozice

    Přednáška studentů FF MU se věnuje skanzenům, jejich charakteristikám a specifikům. Součástí přednášky bude i představení konference ICCN Youth Forum.

    Daniela Vránová

  • Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

    Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.