Huckleberry Finn – druhá premiéra sezony HaDivadla

  • Druhou premiérou 36. sezony 2010/2011 Huckleberry Finn vstupuje HaDivadlo do neprobádaných vod a přináší žánr pro tento prostor doposud atypický – představení pro dětského diváka.

    Premiéra 26. listopadu 2010

    Vycházíme z přesvědčení, že divadlo je schopno aktivizovat imaginaci, fantazii, představivost a může být jistou protiváhou konzumně zaměřených „dětských pořadů“. Výběr titulu byl určen kritériem naplnit téma sezony, kterým je člověk nacházející se v pohybu, unikající, skrývající se, mizející a výsledkem se stal americký pendant Odyssea – Huckleberry Finn.

    Tvůrci dramatizace Ján Mikuš a Jana Hanzelová Twainův se rozhodli obsáhlý realistickodobrodružný román jemně aktualizovat výměnou černocha Jima za uprchlíka Zirka. Tímto posunem se umožní dětskému divákovi nahlédnout do problematiky utečenců, proniknout blíže k tématu, které je momentálně velmi aktuální a může rezonovat právě v tomto typu představení. Snahou je sdělit fakt, že někteří lidé, kteří se na první pohled ničím neodlišují, kteří žijí obyčejný, slušný život, můžou být okolnostmi přinuceni opustit svůj domov a přijmout dehonestující, strach nahánějící masku uprchlíka. Tato základní idea je v hadivadelní dramatizaci Huckleberryho Finna záměrně vyhrocena hyperbolizací tohoto zažitého stereotypu.

    Touha dvou hlavních hrdinů najít svobodu však zůstává pojítkem Twainova románu a naší dramatizace. Fanouškové knížky snad nebudou zklamaní, když spolu s herci během plavby na voru nebudou zažívat úplně přesně ta stejná dobrodružství, na jaká jsou z knížky zvyklí. Realismus situací Twainovy knihy se totiž v inscenaci mísí s magickým světem fantazie. Cílem tohoto přístupu ale není Twainův román zjednodušovat, právě naopak – v ostrých kontrastech drsného, neutěšeného světa a nespoutané fantazie vyhrotit boj člověka o právo na svobodný život.

    Představení bude uváděno zejména o víkendech odpoledne a vpodvečer a je určeno všem divákům od 10 let.

  • Ján Mikuš

    Student činoherní režie na Divadelní fakultě JAMU v Brně. Kromě svých autorských textů inscenoval Strindbergha, Kafku, Goetha, Čechova, Pitínského, Diviše, Greiga. Založil Elitní klaunskou společnost Champs de Tension, ve které zkoumá nové podoby klauniády a cirkusu. Na festivalu Next Wave obdržel cenu v kategorii Objev roku. Společně s Janou Hanzelovou získali Grand Prix 2010 na divadlením festivalu v Makedonii za inscenaci hry W. Mastrosimona Papoušci brouky nežerou.

  • Jana Hanzelová

    Vytudovala divadelní vědu na VŠMU v Bratislavě. Příležitostně se věnuje publicistické, dramaturgické a ediční práci, stejně jako jiným ziskovým povoláním. Společně s Jánem Mikušem vytvořili jako autorské duo inscenaci Kafkova románu Zámek, za kterou byli nominováni na prestižní slovenské divadelní ceny DOSKY 2010 v kategorii Objev roku.

    Ján Mikuš, Jana Hanzelová podle Marka Twaina

  • Huckleberry Finn

    Nebezpečně fantastická cesta za svobodou

    “Je to román, kterým vlastně začína celá moderní americká literatura,” vyjádřil se o knize Dobrodružství Huckleberryho Finna Ernest Hemingway.

    Román Marka Twaina, který se v době svého vzniku vyrovnával s tématem otrokářství v Americe, vypráví příběh malého chlapce Huckleberryho, utíkajícího od svého otce a “civilizovaného” světa překrouceného bigotní křesťanskou morálkou. Huckleberry při svém útěku potkává černocha Jima, který se zase snaží uniknout před zvráceným systémem, který ho proměnil z človeka na nesvobodné zboží. Rozhodnou se spoločně plavit za svobodou. Jejich plavba je plná překvapení a dobrodužství, které mezi nimi vytvoří silné přátelské pouto. Téma úniku a hledání svobody je nadčasovým tématem, které přesně zapadá do letošního dramaturgického plánu Hadivadla.

    Tvůrci inscenace nenásilně aktualizují postavu černocha Jima, výměnou za utečence Zirka, čímž se motivy diskriminace a zkostnatělých stereotypů stávají rafinovanějšími. A i když touha najít svobodu, během plavby na voru, je věrná Twainovu duchu, oba hlavní hrdinovéa zažívají ještě fantastičtější dobrodružství než bylo ta, na které byli fanouškové knihy zvyklí. Připravte sa na strhující plavbu, ve které se divoká dobrodružná řeka, ohlušující vodopád fantazie a obrovské vlny nebezpečí slévají do velké kaluže jménem svoboda. Inscenace je určená nejen školákům, ale i jejich rodičům, kteří mají chuť nechat se spolu se svými ratolestmi vtáhnout do víru dobrodružství.

    Pozor! Ti, co se bojí lvů a velryb, ať se divadlu vyhnou obloukem!

    Překlad Jana Mertinová

    Režie Ján Mikuš

    Dramaturgie Jana Hanzelová

    Výprava Iveta Ryšavá

    Hrají

    Marek Tvím, podle všeho však Huck Finn: Milan Cimerák j.h.

    Zirko: Jan Grundman

    Samuel Klementýn, podle všeho Tom Sawyer; Huckův otec: Marián Chalány

    Slečna vychovatelka; Lev, popravdě však Král divadla: Marie Ludvíková

    David Garrick: Miloslav Maršálek

    Edmund Kean: Cyril Drozda

    Hlas ryby, popravdě však velryby: Ján Sedal

    Marie Navrátilová

    Foto: Martin Zeman

  • Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

    Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.