Evropou putují špičkoví čeští hudebníci
Projekt potrvá do 3. prosince 2011.
Před auditoriem evangelického kostela sv. Michala se představila Filharmonie Brno pod taktovkou mezinárodně uznávaného dirigenta Tomáše Netopila spolu s jedním z nejvyhledávanějších profesionálních sborů v Evropě, Českým filharmonickým sborem Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy, se sopranistkami Hanou Škarkovou a Adrianou Kohútkovou a legendárním basistou Richardem Novákem.
Na koncertě zazněly tři duchovní díla v atraktivní kombinaci. Úchvatné offertorium Salve Regina Franze Schuberta bylo následováno zřídka uváděnou půvabnou Missou brevis Zdeňka Fibicha. Večer uzavřelo slavné Dvořákovo Te Deum.
Česká část projektu České sny 2011 – Mezinárodní hudební festival 13 měst Concentus Moraviae, začala již 28. května a v sobotu 2. července byla v saském Adorfu koncertní štafeta předána do zahraničí. V 19 evropských státech se na stovce koncertů v 70 městech představí špička české interpretační scény v inspirativní dramaturgii Aleše Březiny.
Na letošních Českých snech se představí tito vynikající umělci:
Zpěv: Iva Bittová, Magdalena Kožená, Zuzana Lapčíková, Hana Škarková, Adriana Kohútková, Richard Novák
Housle: Martina Bačová, Ondřej Lébr, Jan Mráček, Roman Patočka, Adéla Štajnochrová / Viola: Petr Verner / Violoncello: Jiří Bárta, Hana Fleková, Tomáš Jamník / Harfa: Kateřina Englichová, Jana Boušková / Flétna: Clara Nováková / Hoboj: Vilém Veverka, Vladislav Borovka / Klarinet: Irvin Venyš / Fagot: Václav Vonášek, Ondřej Roskovec / Lesní roh: Radek Baborák / Trubka: Eric Vloeimans / Klavír: Renáta a Igor Ardaševovi, Martin Kasík, Ivo Kahánek, Lukáš Klánský, Karel Košárek, Slávka Pěchočová / Cembalo a kladívkový klavír: Monika Knoblochová / Varhany: Bert van den Brink, Wacław Golonka, Kateřina Chroboková, Markéta Schley Reindlová
Dirigent: Václav Luks, Tomáš Netopil, Kaspar Zehnder
Sbormistr: Petr Fiala, Václav Luks, Marek Štryncl, Lukáš Vasilek
Soubory: Filharmonie Brno, Pražská komorní filharmonie, Collegium 1704 a Collegium vocale 1704, Český filharmonický sbor Brno, Boni pueri, Martinů Voices, Smetanovo trio, Trio Prisma, Afflatus kvintet, Merel Quartet, Pavel Haas Quartet, Epoque Quartet, Zemlinského kvarteto, Barocco sempre giovane, Radek Baborák ensemble, Zuzana Lapčíková kvintet, Čikori, Clarinet Factory, Bardolino, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers
Tanec: Lenka Bartůňková, Dagmar Chaloupková, Lotte Nouwkens
Multimediální výtvarný doprovod koncertů: David Vrbík, Petr Nikl
Zítra se bude… v nastudování Soni Červené, Jana Mikuška a dalších aktérů inscenace Národního divadla v Praze
Od britského Prestonu na západě Evropy až po litevský Kaunas na jejím východě, od švédské Uppsaly na severu až po řecký Paxos na jihu, tam všude zavítají České sny 2011 a budou prezentovat špičku českého interpretačního umění.
Mezi vrcholy letošního ročníku projektu budou mimo jiné patřit:
2. 7. Adorf (Německo) Michaeliskirche, od 18:00 hodin
24. 8. Méslay-du-Maine (Francie), Eglisé de Méslay-du-Maine, od 21:00 hodin
4. 9. Murten (Švýcarsko) zámek Murten, od 17:00 hodin
7. – 9. 10. Izegem (Belgie) Český víkend
12. 11. Banská Bystrica (Slovensko)
Canti di Praga, Instrumentální soubor PurPur, Kühnův dětský sbor
3. 12. Wrocław (Polsko), Kongresové centrum
Svou účast na zahraniční části projektu České sny 2011 přislíbili zástupci následujících evropských měst: Izegem, Gent (Belgie), Århus (Dánsko), Méslay-du-Maine, Cairanne, Yvetot, Mellionec, Allouville–Bellefosse, Auch (Francie), Como, Cotignola, Turín (Itálie), Kaunas (Litva), Luxemburg (Lucembursko), Pécs, Visegrád, Budapešť, Miskolc (Maďarsko), Konstanz, Drážďany, Höchstädt im Fichtegebirge, Adorf, Crimmitschau, Magdeburg, Aschheim, Ströbeck (Německo), Utrecht (Nizozemsko), Łodź, Chorzów, Kraków, Imielin, Mikołów, Wrocław, Gdaňsk, Štětín, Bydgošť, Rawa Mazowiecka (Polsko), Salzburg, Hollabrunn, Pulkau, Eggenburg (Rakousko), Sibiu (Rumunsko), Paxos (Řecko), Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bratislava, Kežmarok, Nitra, Poprad, Prešov, Trenčín, Žilina, Zvolen, Modra, Košice, Galanta, Trnava (Slovensko), Lublaň (Slovinsko), Valencie (Španělsko), Göteborg, Uppsala (Švédsko), Murten (Švýcarsko), Londýn, Preston (Velká Británie).
Třetí ročník evropského kulturního projektu České sny je zaměřen na kulturní spolupráci mezi evropskými městy a regiony a na propagaci špičkových českých umělců a hudebníků s Českou republikou úzce spjatých.
Díky projektu bude Česká republika prezentována formou atraktivního a v nejširším slova smyslu inspirativního kulturního projektu. V několika městech vybraných zemí budou uspořádány „České víkendy“, které představí skutečně pestrou paletu českého umění, a to nikoli pouze z oblasti hudby.
Projekt přispěje k řešení aktuální problematiky kulturního rozvoje evropských regionů tím, že iniciuje řadu regionálních spoluprací v kulturní oblasti v rámci Evropské unie.
Další ambicí projektu je prohloubení a obohacení stávajících partnerství evropských měst a krajů či navázání nových inspirativních spoluprací.
Významným přínosem projektu je prezentace špičkových umělců (ať již českých nebo v ČR soustavně působících) v zahraničí a podpora nových koncertních příležitostí pro mladé špičkové české interprety.
Podobně jako v předchozích ročnících budou i letos důležitou součástí projektu České sny v Německu. Protože je Německo tradičním aktivním kulturním partnerem České republiky, koncerty Českých snů konané v obcích a městečkách našeho západního souseda vždy mimořádnou měrou ovlivňují průběh a vyznění celého projektu. Letos se saský Adorf stane dějištěm slavnostního zahájení Českých snů; v rámci partnerského festivalu Mitte Europa se tam 2. července 2011 představí Filharmonie Brno a Český filharmonický sbor Brno pod taktovkou Tomáše Netopila.
Prostřednictvím podprojektu „Visegrádské sny“ bude výše uvedeným aktivitám věnována mimořádná péče v zemích Visegrádu; mezi další snahy projektu v rámci EU patří tedy zásadní přispění ke zviditelnění neobyčejně silných a funkčních kulturních vazeb mezi zeměmi Visegrádu. Závěrečný galakoncert proto proběhne 3. prosince 2011 v Kongresovém centru v polské Wroclawi, které je zapsané na seznam památek UNESCO. Právě při této příležitosti se setká řada zástupců evropských měst a regionů zúčastněných v Českých snech.
Dva koncertní programy z dramaturgie Českých snů 2011 budou zaznamenány i na CD. Nahrávka vznikne z mimořádného komorního projektu Magdaleny Kožené: hudba francouzských, italských a španělských autorů doplněná o skladby Leoše Janáčka. Koncerty v podání této pěvecké hvězdy a mezinárodního komorního ansámblu složeného ze špičkových sólových hráčů zazní v rámci Českých snů např. v moravském Brně či švýcarském Murtenu. Na druhém CD zazní hudba jiného žánru: seskupení Zuzana Lapčíková Kvintet spojuje hudebníky, kteří se již dlouhou dobu úspěšně pohybují na jazzových pódiích a patří ke špičce ve své generaci. Kvintet realizuje repertoár, který vychází z inspirací moravskou lidovou hudbou, poučen o přístupy z hudby soudobé a jazzu. Zásadním momentem jsou silné individuální výkony hudebníků, kteří však spolu výtečně komunikují jako celek. Zuzana Lapčíková Kvintet vystoupí v rámci Českých snů v Tišnově, Velkém Meziříčí, Banské Štiavnici, Modre, v německém Höchstädtu či v polském Imielinu.
Otisky a vzpomínky. České sny 2011
První České sny byly v roce 2004 zamýšleny jako jednorázová mezinárodní část festivalu Concentus Moraviae, související s řadou významných jubileí skladatelů z českých zemí a také se vstupem České republiky do Evropské unie. Jejich těžiště spočívalo v repertoáru, předsevzaly si „objevovat staré skladby v zaprášených archivech či nová díla v šuplících žijících autorů.“ Velký mezinárodní hlas byl inspirací pro uspořádání druhého ročníku v roce 2007, který reflektoval ustrnutí české interpretační tradice v důsledku mnohaleté izolace českých hudebníků od dění ve světě a jejich obtížné prosazování se na mezinárodní scéně a zaměřil se proto na propojování českých umělců s jejich nejlepšími zahraničními vrstevníky.
V centru pozornosti Českých snů 2011 stojí čeští a v Čechách působící hudebníci a jejich vlastní hudební sny. Jakou měli motivaci pro volbu konkrétního nástroje a hudby jako svého životního poslání. Jak nasměrovalo jejich první vědomé setkání s hudbou jejich životní dráhu? Co z tehdejších emocí je i po mnoha letech a společenských proměnách stále součástí jejich uměleckého profilu?
Nejranější hudební vzpomínkou dramaturga Českých snů 2011 je rozhlasové vysílání Trojanova Slavíka v podání Ivana Kawaciuka. Okamžitou reakcí byl výběr houslí jako svého nástroje, ale snad ještě zajímavější je, že o mnoho let později shodou různých náhod začal sám komponovat filmovou hudbu. Náklonnost k ní čekala desítky let na svou příležitost a projevila se hned, když se vynořila. Podobné souvislosti se pokusí České sny 2011 najít a zachytit u nejlepších českých umělců dnešní doby.
Propojenost s předcházejícími dvěma ročníky se projeví jednak návratem k některým skladbám, vzniklým na objednávku Českých snů 2004 a 2007, jednak několika dalšími objednávkami nových děl českých autorů. Vedle toho budou pokračovat některé rozsáhlé projekty dřívějších ročníků, z nichž tím nejvýraznějším bude nastudování zbývajícího třetího dílu Responsorií Jana Dismase Zelenky, jejichž první dvě části byly nastudovány pro České sny 2004 a 2007.
Stejně jako oba předcházející ročníky, chtějí ale České sny 2011 opět hlavně docílit toho, aby posluchači odcházeli z každého jednotlivého koncertu s pocitem mimořádného zážitku z poslechu krásné hudby ve vynikající interpretaci.
Aleš Březina, dramaturg
Dramaturg: Aleš Březina
Ředitel projektu: David Dittrich
Autoři grafické podoby projektu: Aleš Najbrt, Radek Veselý, Martin Svoboda
Hlavní manažerka projektu: Eva Dittrichová
Manažerka projektu: Zdenka Kachlová
Produkce projektu: Simona Hopfingerová, Jan Mach, Jitka Miková, Anna Bednářová, Pavel Šindelář, Ľubica Maťasová
Fundraising: Kateřina Kepáková
Eva Dittrichová
Zdenka Kachlová
Aleš Březina
David Dittrich