Svatojakubská cesta na jižní Moravě

  • Svatojakubská cesta patří už tisíce let vedle cesty do Říma a Jeruzaléma mezi nejvýznamnější poutní cesty v Evropě. Proto ji v roce 1987 vyhlásila Evropská rada první Evropskou kulturní cestou a UNESCO ji v roce 1993 zařadilo do svého seznamu světového kulturního dědictví.

    Svatojakubská cesta symbolizuje misijní cestu sv. Jakuba takřka před 2 000 lety z Jeruzaléma na Pyrenejský poloostrov. Tento světec, jenž se stal patronem poutníků, byl v roce 44 po Kristu uvězněn a sťat mečem. Podle legendy bylo jeho tělo převezeno do země, kde působil jako misionář, a pohřbeno v nejzápadnějším cípu poloostrova, na místě, kde dnes stojí město Santiago de Compostela. V Evropě je nyní bezpočet variant Svatojakubské cesty, spojujících kostely zasvěcené sv. Jakubovi, ale i jiná významná místa duchovního charakteru. Nově otevřená Svatojakubská cesta na jižní Moravě vede po značkách Klubu českých turistů.

    Přijměte naše pozvání na první značenou Svatojakubskou cestu na Moravě s návazností na oblast Weinviertel v Dolním Rakousku. Realizace Svatojakubské cesty na jižní Moravě podpořil Fond malých projektů Rakousko – Česká republika.

    První část projektu se soustředila na možnosti vedení Svatojakubské cesty na jižní Moravě s návazností na sousední kraje. Výstupem byla obsáhlá studie, na jejímž základu bylo navrženo vedení celé trasy. Podařilo se také zmapovat infrastrukturu podél navrhované poutnické cesty, na jejímž dalším rozvoji bude Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava spolupracovat s veřejnými i soukromými subjekty, aby se paleta služeb (nejen) pro poutníky neustále rozšiřovala.

    Celkově je na jižní Moravě vedeno cca 180 km tras, které navedou poutníky do Santiaga de Compostela ze všech stran jižní Moravy. Můžete vyrazit např. z oblasti Moravského krasu, z Bučovic, z Brna nebo Ivančic. Vizualizace trasy a nástupních míst naleznete na www.jakubskacesta.cz. U Mikulova navazuje trasa na již dříve otevřenou část Svatojakubské cesty v dolnorakouské oblasti Weinviertel. Tato trasa vede od hraničního přechodu Mikulov / Drasenhofen přes okresní město Mistelbach až ke Kremži (Krems / Mautern) u Dunaje. Zde bylo nově vyznačeno 162 kilometrů tras pro pěší turisty. Postupně bud trasa vybavena uměleckými artefakty s logem Svatojakubské cesty – lasturou hřebenatky.

    Pouť do Santiaga de Compostela můžete tedy od letošního roku zahájit už na jižní Moravě. Ale samozřejmě můžete absolvovat jen vybranou část na jižní Moravě anebo u našich sousedů ve Weinviertlu. Pro návštěvníky jižní Moravy budou na trase Svatojakubské cesty připravovány organizované výšlapy. Veškeré informace včetně vizualizací nové trasy a termíny aktuálních akcí naleznete na www.jakubskacesta.cz v českém i německém jazyce.

    Jan Chmelíček

  • Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

    Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.