Kvalitnější péče o děti s poruchami komunikace a hybnosti
„Podstatou terénní služby je zajistit adekvátní péči dětem a rodinám přímo v domácím prostředí, protože konkrétní postižení jsou natolik závažná, že dojíždět do odborného zařízení je pro některé pacienty velice namáhavé a těžko realizovatelné. Význam terapie „přímo doma“ je zásadní nejenom z pohledu cestování, ale i efektivnějšího působení v prostředí, které dítě důvěrně zná. OS LOGO je v současné době jedinou organizací, která na úrovni města Brna a jeho okolí tuto formu terénní služby poskytuje,“ uvedl Jan Tomšej, předseda Občanského sdružení LOGO.
Z pohledu terapeuta, v tomto případě logopeda, je zásadní provádět intervenci za pomocí řady speciálních pomůcek, bez kterých by terapie neměla odpovídající kvalitu. Přitom spektrum pomůcek, které logoped potřebuje, je velice široké. Zahrnuje například audio-vizuální programy, hračky či alternativní komunikační systémy, které umožňují dětem kontakt s okolím. Diagnózy jednotlivých pacientů jsou natolik rozdílné, že terapeut musí mít při terénní péči neustále k dispozici řadu pomůcek, které by bez automobilu nebyl schopen převážet. „I když je auto již standardním vybavením každé české domácnosti, bylo pro nás luxusem, který si sdružení po dlouhou dobu nemohlo dovolit. Poděkování tak patří našim partnerům – firmě Strabag a Porsche Brno – bez kterých by tato služba nemohla být realizována,“ dodal Jan Tomšej.
Slavnostní předání automobilu Škoda Fabia se uskuteční v pátek 22. července 2011 v 10.30 v prostorách multifunkčního centra pro osoby s poruchami komunikace Občanského sdružení LOGO v Brně na ulici Vsetínská 20.
Na slavnostní setkání spojené s prohlídkou multifunkčního centra Občanského sdružení LOGO jste srdečně zváni!
Jakub Ostrý
Foto: archiv občanského sdružení Logo
Osobní vůz pro terénní služby Škoda Fabia
Součástí setkání bude také předání speciálně upravené rehabilitační zahrady. Ta bude sloužit v terapii pacientů po cévní mozkové příhodě či úrazu hlavy, kteří jsou v jejich důsledku postiženi vážnými poruchami řeči a hybnosti. Součástí zahrady je i nácvikový chodník, na kterém se pacienti budou znovu učit zvládat jednotlivé terénní překážky, se kterými se musí každodenně vyrovnávat. Nácvikový chodník je nezbytnou součástí celkové terapie pacienta po cévní mozkové příhodě, během které se učí každodenním aktivitám, jako je například stravování, pití a polykání, oblékání se, vaření, čtení či psaní.
Nácvikový chodník pro osoby s těžkou poruchou hybnosti
Skvělé, jen tak dál 🙂