Pohledy do duší Uchem jehly
Pořad patří do kategorie náboženských pořadů, přesto si jeho tvůrci dali za cíl oslovovat nejen věřící diváky. S cílem motivovat je k dobrému a přinášet naději, vsazovat aktuální témata duchovního života do širších souvislostí a obecných rámců a prezentovat současné trendy v oblasti duchovního života a kultury.
„Uchem jehly naplňuje náš dramaturgický záměr beze zbytku,“ ohlíží se za uplynulými měsíci dramaturg brněnského studia České televize Patrick Diviš. „Chtěli jsme na obrazovku přinést tak trochu jinou talk show, a byť jsem si vědom, že se jedná o nadužívané slovo, my jsme se v tomto typu pořadu skutečně vydali opačným směrem než v jiných talk show bývá obvyklé. Naši hosté jsou bezesporu ovlivněni duchovně naladěným prostředím lanškrounské nebo pražské fary a cítí, že moderátoři se skutečně zajímají o to, co říkají, jak se cítí, co prožívají. Jednoduše řečeno je zajímají jejich duše a daří se jim tak hosty rozpovídat,“ netají se spokojeností nad dosavadními díly Patrick Diviš.
Sázka na moderátory – faráře tvůrcům vyšla. Ukázalo se, že oba muži bez předchozích moderátorských zkušeností do pořadu vkládají sebe, svou životní zkušenost a schopnost empatie, jakéhosi vnitřního naladění na zpovídaného hosta. A to vede k zajímavým výsledkům, k rozhovorům, ke kterým se divák rád vrací. Které inspirují a motivují k dobrému, což je v dnešním mediálním světě vzácné a cenné. A vrací se nejen diváci. Nejednou se totiž stalo, že někteří z hostů na faru po čase přijeli znovu, jen tak se podívat, popovídat si bez přítomnosti kamer. „A podobně je na tom náš štáb,“ dodává Patrick Diviš. „Pokaždé se z natáčení vrací o něco bohatší – o nové zážitky a motivující myšlenky.“
Mezi hosty se dosud vystřídala spousta známých osobností – herci, sportovci, režiséři, muzikanti, spisovatelé. V dubnu se diváci setkají například s ombudsmanem Pavlem Varvařovským či hudebníkem Michaelem Kocábem.
Hana Orošová, tisková mluvčí TS Brno