Slavnostní otevření naučné stezky Naokolo Hostětína
Naučná a vycházková stezka Naokolo Hostětína je stezka místní krajinou, na které vám místní “průvodce” povypráví, jak se tu dřív žilo, pracovalo a jak se slavily svátky. Zavzpomíná například na to, jak se sváželo dřevo z lesa nebo jak si děti krátily chvíle na pastvě. Dozvíte se, co dřív místní pěstovali a jakou nosili svačinu na pole. Víte například, co je to kačení mýdlo?
Co všechno se dělalo z ovoce a kolik ho bylo? Přečtete si, kdo to byli miškáři, a co to znamená, když se řekne „bukový sochora, mrva nebo nohál“.
Také poznáte, jak jsou místní názvy pravdivé a jak vznikly např. Kozice nebo Bukovina. Určitě vás uchvátí krásné výhledy z kopců. Nad Šanovem se dozvíte, do jakého moře tečou zdejší vody, a nad Pitínem při dobré viditelnosti uvidíte nejen věže tří nedalekých kostelů, ale i vzdálenější poutní místa Velehrad a Hostýn. Trochu tajemství a pohádkové nálady vám přidá i místní pověst o propadeném Kočičím hrádku.
Když jsem poprvé uvažoval o podobě objektů na trase Naokolo Hostětína, měl jsem v hlavě Bílé Karpaty. Alespoň takové, jaké je znám já.
Veliké, ale přitom jaksi přehledné. Mohutné, ale přijatelně a s lidskými rozměry. Někdy podmračené, ale nikdy nepřátelské. Krásné, ale ne prvoplánově falešné a kýčovité. Plné dřeva, kamení a trochu i lidí.
Objekty jsem navrhl a vyrobil s pomocí stolaře Františka Bočka tak, aby v nich bylo dřevo, kameny i lidé. Lidé pak zastoupeni prací a železem. Železem, které jim od nepaměti pomáhalo orat pole i kácet stromy.
Doufám, že když půjdete „naokolo Hostětína“, objekty – zastavení na vás nebudou působit nepatřičně. Nejlepší by bylo, kdyby nebyly vlastně ani moc vidět, kdyby to vypadalo, že v krajině stojí odjakživa, kde se vzaly, tu se vzaly…
Rostislav Pospíšil
Pokud se vypravíte na stezku zdejší krajinou (doporučujeme dobré boty a svačinu), počítejte s 6,5 km dlouhou, středně náročnou trasou, která se dá i se zastávkami projít celá asi za 2–3 hodiny.
Začíná u „ovocného posezení“ za Obecním úřadem, pokračovat budete lesní cestou (1. a 2. zastavení) do kopce nad Šanov (3. a 4.). Potom sejdete dolů k prameni Kolelače (5.). Od Kočičího hrádku (6.) můžete zkratkou po modré turistické značce seběhnout buď zpět do Hostětína, nebo pokračovat po naší stezce dál. Kolem sochy Strážce vyjdete z lesa na louky s krásným výhledem na Pitín a zámek Nový Světlov (7.). Cesta schází po louce okolo vysílače k silnici (8.), kterou přejdete, a polní cestou dojdete k lesíku (9.) s nedalekou sochou Sovy. A zbývá poslední úsek podél lesa, drobných políček a sadů k památné lípě a křížku (10.) nedaleko vlakové zastávky, kde stezka končí.
Stáhněte si mapu stezky. Pokud před svým výletem navštívíte Centrum Veronica, tak vám mapu samozřejmě rádi zapůjčí nebo si ji můžete koupit.
Centrum Veronica Hostětín
Foto: Rostislav Pospíšil (archiv Centra Veronica Hostětín)