Mezinárodní festival studentských filmů v Písku představí filmy z 21 zemí světa

  • Mezinárodní festival studentských filmů Písek 2012 proběhne letos 5. 7. října. 12. ročník připravuje mimo jiné bohatě obsazený doprovodný program a premiéru filmu Davida Ondříčka Ve stínu.

  • Soutěžní sekce

    Letošní ročník festivalu studentských filmů v Písku byl obeslán rekordním počtem filmů, jejichž tvůrci se chtěli zúčastnit festivalové soutěže. Pracovní komise, složená z předních filmových odborníků pod vedením scénáristy Karla Čabrádka, měla na výběr z celkem 264 filmů z 26 zemí světa. Do soutěžního sekce se dostalo celkem 43 filmů z 21 zemí světa, včetně České republiky. Návštěvníci festivalu se tak mohou těšit na filmy studentů filmových a televizních univerzit i škol nejen z České republiky, Izraele, Kanady, USA, Německa, Islandu, Belgie, Indie, Irska, Finska, Polska, Řecka, Francie, Estonska, Rumunska, Španělska, Rakouska, ale také z Číny, Hong Kongu, Íránu a Jižní Koreje. Také v letošním roce se představí na festivalu speciální sekce handicapovaných tvůrců.

    V zastoupených žánrech si každý milovník filmu najde to své, neboť v jednotlivých soutěžních sekcích je zastoupeno drama, dokument, animovaný film i hrané filmy. Program festivalu je sestaven tak, aby bloky soutěžních projekcí nezasahovaly do dalšího programu.

  • Porota a hosté festivalu

    V letošní porotě, jako ostatně každým rokem, zasednou přední osobnosti české a světové kinematografie – scénárista, režisér a spisovatel Yangil Kim z jihokorejské národní univerzity umění (K-Arts), Nick Gray – dokumentarista BBC, Filip Renč – známý český režisér a herec, Dušan Trančík – slovenský režisér a konečně Jan Vejnar – vítěz loňské Grand Prix festivalu. Festival opět zve své stálé hosty, kteří si jistě tento svátek studentského filmu nenechají ujít například Eva Zaoralová, Ivan Passer, David Odříček, Karel Šíp a Petr Brukner. Mezi festivalovými hosty najdete také například herce Miroslava Krobota či režiséra Karla Smyczka, kteří se podíleli na filmových dílech studentů.

  • Akreditace online

    Letošní ročník píseckého festivalu je plný zajímavých novinek. Jedna z nich je zaměřena na větší luxus návštěvníků. Od 17. září bude na festivalovém webu k dispozici pro návštěvníky festivalu akreditační formulář. Po odeslání bude každý informován speciálním kódem v mailu o úspěšné provedené akreditaci. S tímto kódem si pak pouze na akreditačním středisku vyzvedne festivalové materiály a identifikační kartu. Každý tím ušetří čas a také své nervy při vyplňování akreditačního formuláře přímo při zahájení festivalu. Ceny akreditací jsou 200 Kč pro návštěvníky festivalu.

  • Tři festivalové znělky, film Ve stínu a soutěž pro písecké studenty

    Další z novinek festivalu se týká znělek, které pochází z autorských dílen studentů píseckých filmových škol. V letošním roce byly vybrány hned tři znělky, které reprezentují tvář festivalu. Všichni tři režiséři, tedy Ondřej Stluka, Jiří Sádek a Petr Pekař se podílejí na přípravách slavnostních večerů, reklamních spotů a také celé vizuální tváři festivalu. Zkrácené verze jednotlivých znělek již nyní můžete vidět na festivalovém webu. V rámci slavnostního zahajovacího večera festivalu, o jehož dramaturgii se starají právě zmínění režiséři, bude promítán také celovečerní film pravidelného hosta festivalu – režisér David Ondříček zde osobně uvede premiéru svého filmu Ve stínu. I jeho jako hrdinu své reportáže mohou natočit studenti píseckých středních škol, pro které je připravena soutěž Natoč si reportáž z festivalu.

  • Fotografické výstavy součástí festivalu

    Letošní Mezinárodní festival studentských filmů v Písku se veřejnosti představil nejprve výstavou v exteriérech města Písku, kterou odborníci písecké filmové školy připravili pro odbor kultury a CR Městského úřadu v Písku. Výstavu může každý najít od začátku června na píseckém nábřeží – na obou březích řeky Otavy. Pomyslná cesta v čase představuje zásadní díla československé a české kinematografie, která se natáčela v Písku a také velké osobnosti českého filmu, které z Písku pochází nebo zde tvořily. Tato výstava, která čelila zpočátku nájezdům vandalů, se osvědčila a veřejnost z řad návštěvníků i obyvatel města si s nadšením pročítá texty a prohlíží velkoplošné fotografie. Již dnes ale můžeme říci, že pestrost nabídky festivalu nemá, v dosavadní historii této zajímavé a sympatické akce, obdoby. Kromě exteriérové výstavy velkoplošných fotografií v ulicích města se připravuje dlouhodobá výstava fotografií známého českého fotografa Jana Šibíka v Prácheňském muzeu. Ten bude hostem festivalu a připravuje vlastní pořad na téma Arabské revoluce a další světové události pohledem reportážního fotografa.

  • Workshopy, kavárna Potmě, Petr Skala, Nick Gray a benefice pro písecký Dětský domov

    Letošní doprovodný program svou pestrostí vydá na samostatný festival. Ještě před samotným konáním festivalu proběhne komponovaný blok pořadů pod názvem Filmová škola v Písku – v úterý 2. října se představí recitálem na své zvonohře na nádvoří Sladovny holandský carillonista Boudewijn Zwart a ve čtvrtek 4. října se v Prácheňském muzeu od 17.00 představí vernisáží své výstavy Ďábel v nás známý český fotograf a kmenový fotoreportér časopisu Reflex Jan Šibík. Všechny prvky doprovodného programu však navazují na hlavní téma a tím je studentský film. Partner festivalu – portál Seznam se představí v pátek 5. 10. se svým filmem Seznam se bezpečně, který je určen zejména žákům základních škol či studentům nižších ročníků škol středních. O tématu nebezpečných nástrah internetu přijedou po uvedení filmu v kině Portyč besedovat také přední odborníci pro internetovou bezpečnost a počítačovou kriminalitu v ČR Martin Kožíšek, manažer pro internetovou bezpečnost, Seznam.cz, a.s., Mirek Vaňura, autor pořadu Tísňová linka na ČT, mjr. Mgr. Václav Písecký, vedoucí oddělení informační kriminality, Krajské ředitelství Policie hl. města Prahy, Mgr. Helena Kratochvílová, DiS., OSPOD, odborný poradce, Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D., vedoucí projektu E-Bezpečí – Centrum prevence rizikové virtuální komunikace, UP Olomouc. V hotelu Biograf proběhne odborný seminář společnosti EIZO na téma Monitory vhodné pro zpracování a reprodukci pohyblivého obrazu.

    V pátek se představí také retrospektiva díla legendy českého videoartu – režiséra Petra Skaly. V kavárně U Vavřiny se bude konat projekce jeho vybraných děl za režisérovy osobní účasti. V sobotu se v kavárně U Vavřiny můžete setkat se zajímavým tématem Hudba ve filmu, které uvede Studio Fontána a také s fotografem Michalem Josephym.

    Další novinkou festivalu je Kavárna Potmě – projektu Světluška, kterou můžete navštívit v sobotu 6. a v neděli 7. října na Velkém náměstí. V neděli 7. 10. se mohou zájemci v kavárně U Vavřiny zaposlouchat do výkladu Nicka Graye – dokoumentaristy BBC, který ve svém workshopu poodhalí svou tvorbu.

    A podle hesla „po práci legraci“ se v Divadle pod čarou ve spolupráci s jedním z hlavních mediálních partnerů – Českým rozhlasem koná v pátek a sobotu série pod názvem Radio Wave – děláme vlny. V tomto vlnobití se představí DJs radia Wave, ale také kapely, ve kterých hrají studenti píseckých filmových škol No Good Ok a Escape2 the Jungle, ale také indie- popová formace Indenami a hlavní hvězda – brněnská formace Fiordmoss na jednom ze svých posledních českých koncertů před odjezdem na zahraniční šňůru. Celý program v Divadle pod čarou bude beneficí pro písecký dětský domov.

    Václav Kinský

  • Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

    Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.