Výstavy, sympozium a publikace prací studentů studijních programů Výtvarná umění realizovaných na českých vysokých uměleckých školách – s-flux v Galerii G99 Domu pánů z Kunštátu potrvají do 22. 11. 2012. Kurátory výstavy jsou Šárka Svobodová a Jan Zálešák, autorem architektonického řešení je Tomáš Kozelský.
S-flux je předposlední ze série pěti výstav realizovaných v roce 2012 v prostorách Domu pánů z Kunštátu v rámci projektu pěti participujících vysokých uměleckých škol – Akademie výtvarných umění v Praze, Fakulty výtvarných umění VUT v Brně (FaVU), Fakulty umění Ostravské univerzity, Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Série tematických výstav naplňuje dílčí cíl projektu, jímž je představení aktuálních podob umělecké praxe studentů vysokých uměleckých škol.
V případě výstavy s-flux je tématem samotná vysoká umělecká škola. Její název je odvozen od názvu webového portálu (e-flux) zaměřeného na současné umění. Na rozdíl od obdobných internetových stránek neplní e-flux pouze roli zprostředkovatele informací o aktuálním dění na poli současného umění. Vydává také vlastní časopis, je iniciátorem vzniku výstavních projektů i konkrétních uměleckých děl. „E“, které v novotvaru e-flux odkazuje k prostředí internetu, jsme nahradili za „S“ (jako school, respektive škola). Dynamičnost, otevřenost a kolaborativnost jsou charakteristikami spojovanými s prostředím internetu, jež autoři e-fluxu určitým způsobem přiřazují současnému umění jako celku. Stejné vlastnosti hledáme a chceme nacházet i v prostředí vysokých uměleckých škol. Zatímco všechny ostatní výstavy zmíněné série jsou koncipovány jako kurátorský výběr prací začínajících umělců napříč všemi participujícími školami, rozhodli jsme se prostřednictvím výstavy s-flux položit otázku, zda lze institucionální vazby mezi spolupracujícími školami ukázat i jiným způsobem.
Během tří týdnů trvání výstavy s-flux dostane každý z patnácti ateliérů FaVU prostor k realizaci samostatného projektu. V galerii se tak objeví jednodenní výstavy, workshopy, koncerty, happeningy atd. Tuto část výstavy vnímáme jako festival – pestrou skladbu jednodenních událostí, které nabídnou divákům možnost přicházet do galerie opakovaně a vždy se setkat s něčím novým. Vedle této proměnlivé složky ateliérových prezentací budou jednotícím výstupem výstavy „mapy“ zachycující ateliéry jako živá společenství lidí. Skladba jednotlivých ateliérů tvoří základní strukturu školy, je jednou z prvních informací, které lze zachytit zvenčí. Tato struktura je nicméně vyplňována neustálým pohybem. Studenti (i učitelé) přicházejí a zůstávají nějaký čas, často se přitom neomezí na jediný ateliér, odchází na stáže v rámci školy i mimo ni, často také přestoupí, pokud najdou model výuky, respektive vedoucího, který jim umožní lépe rozvinout jejich potenciál. V takto dynamickém prostředí vznikají nejrůznější druhy vztahů – lidé se pohybují mezi školami a s sebou přináší povědomí o tom, jak to chodí jinde, podílí se spolu na výstavních projektech, zakládají umělecké skupiny, grafická studia nebo hudební formace, konfrontují se mezi sebou, sdílejí myšlenky i výtvarné formy, plánují budoucnost. Co všechno z těchto (a dalších) věcí se podaří do map nakonec zanést, je v tuto chvíli samozřejmě otázka. Společná práce na nich by nicméně měla pro každý ateliér otevřít prostor pro narušení stereotypu ateliérových schůzek, pro otevření a reflexi obsahů, které za běžných okolností zůstávají skryty.
Důležité místo má v koncepci výstavy s-flux nejen její průběh, ale také dernisáž. V průběhu posledního dne výstavy bude možné v prostoru G99 zhlédnout dokumentaci celé výstavy, jednotlivých ateliérových prezentací i map, které budou – stejně jako jejich tvůrci – v galerii přítomné vždy pouze jeden den.
Podrobný program
30/10 KABINET AUDIO-VIDEO: Vernisáž výstavy od 18h. K tanci a poslechu zahraje: Panáčik, Chepuchov, ZZ + Madzoon
31/10 VIDEO: Úvodní pobyt studentů a pedagogů Ateliéru video v Galerii G99. Ateliér video si činí nárok na všechny nedokonalosti a nedostatky, kterých se následující ateliéry určitě vyvarují.
1/11 PERFORMANCE: Ateliér performance bude přítomen.
5/11 MULTIMÉDIA: Ad hoc – 16–19h – Živá audiovizuální vystoupení studentů Ateliéru multimédia. Ateliér multimédia bude prezentovat svoji práci formou workspace–kreativní prostředí ateliéru přenese do prostředí galerie. Každý ze studentů bude mít k dispozici svůj „pracovní prostor“, kde představí své aktuálně rozpracované projekty, nebo bude reagovat přímo na prostředí galerie a vzniklou situaci.
6/11 GRAFICKÝ DESIGN 1: Ateliér grafického designu 1 zve k veřejné konzultaci dílčích výsledků workshopu s designérem a nakladatelem Ondřejem Doležalem.
7/11 GRAFICKÝ DESIGN 2: Studenti Ateliéru grafický design 2 budou v Galerii G99 pracovat ve třech týmech, k nimž se mohou připojit zájemci z řad diváků. Během odpoledne týmy zpracují trojici zadání. Témata budou překvapením pro všechny. 13–14.30h – 1. úkol / 15–16.30h – 2. úkol / 17–18.30h – 3. úkol
8/11 MALBA 2: Za obrazem – Ateliér malba 2 se představí projekcí pohyblivých obrazů. V Galerii G99 proběhne během odpoledne ateliérová schůzka a diskuze s hosty. Pozváni jsou David Böhm a Václav Magid. Jeden tajemný host je v záloze.
9/11 TĚLOVÝ DESIGN: Ateliér tělového designu v Galerii G99 naváže na sérii „rychlých úkolů“, jimiž bezprostředně reaguje na téma přicházející zvenčí. Na lapidární zadání „99“ reagují studentky a studenti individuálními projekty směřujícími ke společné prezentaci.
9/11 18h Výměník – v rámci výstavy s–flux bude zavezením prvního zboží slavnostně zahájen provoz otevřeného výměnného stánku s bezbariérovým přístupem. Výměník je místo, kde každý může nabídnout jakékoliv věci a zároveň si odtamtud něco odnést. Náš Výměník bude umístěn v nepoužívaném vchodu do budovy FaVU na Údolní 19.
12/11 PRODUKTOVÝ DESIGN: Design. Jak se rodí? Prezentace metod virtuálního navrhování. Studenti Ateliéru produktového designu v Galerii G99 vytvoří dvě pracoviště, kde budou demonstrovat virtuální kresbu na LCD tabletu a 3D modelování v programu Rhinoceros. Tato živá prezentace činnosti ateliéru bude doplněna dokumentací tvorby studentů formou posterů, animací a krátkých videí.
13/11 SOCHA 2: Socha pro 7 hodin – Matěj Řízek v prvním sále Galerie G99 představí sochařství jako proces od počáteční úvahy až po výslednou realizaci. Během dne bude v prostoru G99 vznikat místně specifická prostorová instalace ze skleněných trubek. Ve druhém sále bude Ateliér sochařství 2 ve společné prezentaci představovat práce všech studentů.
14/11 MALBA 1: Prezentace Ateliéru malířství 1 představí běžnou situaci ateliérové výuky zahrnující ukázky prací jednotlivých studentů, diskuse, studentské příspěvky na téma současného umění, projekci tematických filmů a workshop kolektivní tvorby. Kdokoliv z návštěvníků galerie bude mít možnost se zapojit do ateliérového dění.
15/11 SOCHA 1: Sochařský depozitář – Ateliér sochařství 1 se představí prezentací sochařských objektů instalovaných v prvním sále Galerie G99 formou depozitáře. Sochařský depozitář doplní prezentace 3D studia, testujícího nové přístupy v sochařství.
16/11 MALBA 3: Malířský ateliér intermediální a konceptuální povahy se představí prostorovou instalací vytvořenou z prací všech studentů, doplněnou o katalogy, dokumentace výstav a dalších aktivit absolventů a studentů.
19/11 INTERMÉDIA: Slavnostní galavečer Miss FaVU 2012 – v rámci slavnostního galavečera proběhnou dvě disciplíny: 1. Promenáda v plážovém úboru. Outfit si kandidátky zvolí podle svého prezentačního úmyslu a svědomí. Během promenády budou představeny profily jednotlivých kandidátek. 2. Prezentace vlastní umělecké tvorby 2 minuty a 30 vteřin v režii uchazeček o titul Miss FaVU. Krátké profily a videovizitky kandidátek hledejte na: www.missfavu.tumblr.com
20/11 ENVIROMENT: Po třiceti minutách mlčení byla třinácti lidmi řečena tato slova: skála, terč, a, už, mejdlo, studená, záda, zpátky, skvrna, ulith, ostrov, zuby, skvrak.
10/10/12, 14.30–15.00h, Ateliér environmentu, Údolní 19, Brno, na základě akce Mariana Pally. Jak se dělá společenství?
Od 10/10/12 do 20/11/12 se na různých místech uskuteční společné události a akce iniciované a koncipované studenty Ateliéru environmentu, spojené tématem formovaní a definovaní společenství. Relikvie akcí vytvoří základ pro denní program Ateliéru v Galerii G99. Výstupem bude návod, prostředkující zkušenost zúčastněných, (ne)možnost vytvoření manuálu společenství. Program dílčích akcí bude průběžně zveřejňován.
21/11 KRESBA A GRAFIKA: Do konce roku zbývá 40 dní – Procesuální prezentace prací / Open studio Komunikujeme–koncipujeme–kombinujeme–kopírujeme–kontrujeme–koncertujeme–koštujeme.
22/11 DERNISÁŽ: Škola–mapa–archiv – prezentace dokumentace vzniklé v průběhu výstavního projektu s–flux. Fotografie a videozáznamy ateliérových dní budou doplněny o prezentaci dokumentace vzniklých map.