Přenosy z Velehradu a tři nové dokumenty
Tradiční 70minutový přímý přenos Večera lidí dobré vůle na nádvoří před velehradskou bazilikou přináší ČT2 ve čtvrtek 4. července od 20 hodin. Moderují Barbora Černošková a Pavel Kříž, režie Vojtěch Fatka. V pořadu vystoupí jeden z nejslavnějších italských barytonistů současnosti Franco Vassallo, sólista Národního divadla Roman Janál, slovenská sopranistka Simona Houda-Šaturová, mezzosopranistka Kai Rüütel z Estonska, soubor Hradišťan s Jiřím Pavlicou a další.
Hned druhý den ráno, tedy 5. července 2013, uvidí diváci ČT2 v 8:35 první z nových dokumentů, snímek Bazilika. Vypráví o nejvýznamnějším poutním místě u nás, velehradském chrámu, v období komunismu. Konec jeho nelehkého příběhu svobody v letech nesvobody, je symbolizován návštěvou papeže Jana Pavla II. v dubnu 1990. „Baziliku na Velehradě většina lidí spojuje s dědictvím Velké Moravy, s odkazem Cyrila a Metoděje, málokdo ale ví, jak důležitou roli sehrála v době nedávno minulé,“ říká režisér dokumentu Václav Křístek. V době, kdy se komunistický režim snažil utlumit vliv církve, si toto poutní místo vybojovalo své postavení a obhájilo svou tradici. „V dokumentu se setkáváme se svědky, ale i účastníky tohoto nelehkého zápasu,“ dodává režisér.
Dvouhodinový přímý přenos slavnostní bohoslužby z Velehradu k uctění sv. Cyrila a Metoděje, od jejichž příchodu na Moravu letos uplyne 1150 let, začíná v pátek 5. července 2013 na ČT2 v 10:30.
Po skončení bohoslužby (5. 7. 2013) v 12:30 vysílá ČT2 druhý z nových dokumentů. Má název Cyril a Metoděj – Dědictví otců a matek zachovej nám, Pane! Lidský příběh dvou bratrů, kteří změnili svět, vypráví scenárista a režisér Otakáro Mária Schmidt. Film spojuje hrané dobové scény s prostředím současného světa. „Upozorňuje na pozoruhodnou část naší historie a také ukazuje křesťanskou víru nikoliv jako názor, ale jako způsob života,“ říká kreativní producent Patrick Diviš. Postavy Cyrila a Metoděje, kteří jsou zároveň i průvodci pořadem, svěřil režisér Marku Orko Váchovi a Miroslavu Heroldovi. První z nich je římskokatolický kněz, genetik, spisovatel a pedagog. Druhý působí v brněnském jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie ve funkci studentského kaplana. Dokument vznikl v koprodukci České televize a společnosti Punk Film. Filmaři natáčeli doma i za hranicemi, například v řecké Soluni, Bělorusku, Itálii, Makedonii, Turecku, ale také na Slovensku či v Chorvatsku. Výsledkem je 52minutový film, jehož autoři mají ambice oslovit širokou diváckou obec, především věřící a milovníky české historie.
Třetím z premiérových dokumentů je příběh Kralické bible, která bez nadsázky patří k českým národním klenotům. Polohraný dokument nese název Pod ochranou Žerotínů. ČT2 ho vysílá v neděli 6. července 2013 v 10:30. “Letos uplyne 400 let od posledního kralického vydání překladu Bible,“ odůvodňuje vznik dokumentu kreativní producent České televize Patrick Diviš a dodává: „Dokument má svůj symbolický význam i pro cyrilometodějské výročí. Věrozvěstové totiž na naše území přinesli vůbec první překlad evangelia.“ Pořadem provází fiktivní postava Matěje Prokopa. Objasňuje, v jak nesnadných podmínkách kniha vznikala, jak vyrostla ze zápasů víry společenství Jednoty bratrské. „Její existenci umožnila ochrana a podpora bratrské šlechty, zejména dvou mužů z moravské větve rodu pánů z Žerotínů: Jana a Karla,“ vysvětluje název dokumentu jeho režisér Lubomír Hlavsa. Kralická bible je jeden z prvních biblických překladů z originálních textů, který se stal pokladem českého jazyka i kultury.
Hana Orošová, tisková mluvčí ĆT TS Brno