Dvořákova Praha chystá světový unikát: pozoruhodnou Dvořákovu operní prvotinu Alfréd

  • Výjimečným způsobem uctí jeden z nejdůležitějších festivalů v České republice, Dvořákova Praha, skladatele, jehož jméno má v názvu: na 17. září připravuje světovou premiéru koncertního provedení operní prvotiny Antonína Dvořáka Alfréd. V pražském Rudolfinu zazní téměř zapomenuté dílo, které provází poutavý osud i zajímavé souvislosti. Fakticky světovou premiéru s originálním libretem nastuduje německý dirigent Heiko Mathias Förster, který se pohotově ujal nastudování a provedení díla namísto zesnulého Gerda Albrechta se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a Českým filharmonickým sborem Brno se sbormistrem Petrem Fialou a sólisty. Minulý týden se na půdě Českého rozhlasu uskutečnila první zkouška.

    Partitura nebyla hrána ani vydána za života Antonína Dvořáka a dílo bylo uvedeno pouze v roce 1938 v Olomouci, ale v českém překladu. Na Dvořákově Praze zazní zcela poprvé původní německá verze. „Koncertní provedení tak bude vlastně světovou premiérou a poprvé bude i celé díky spolupráci s Českým rozhlasem a vydavatelstvím Arco Diva zaznamenáno a také vydáno na CD,“ vysvětluje umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. Koncert a nahrávka koncertu vznikají ve spolupráci Českého rozhlasu, Akademie věd České republiky, hudební agentury ArcoDiva, Ministerstva kultury České republiky a Česko-německého fondu budoucnosti. Vstupenky na koncertní uvedení jsou v prodeji na festivalových předprodejních místech.

    Sedmý ročník festivalu Dvořákova Praha, který se uskuteční od 8. do 22. září, nabízí nebývalou koncentraci světových orchestrů a hvězdných sólistů.

    Objevný, záslužný a dramaturgicky odvážný počin představí první operu Antonína Dvořáka, která byla dosud na periférii zájmu, a umožní ji jednak exkluzivně zhlédnout v koncertním provedení v kompletní původní verzi, a také ji poprvé celou nahrát. „Naší prioritou je dbát o celý odkaz hudebního génia, kterého neseme v erbu, a to nás zavazuje k tomu, abychom mířili daleko za běžný dvořákovský dramaturgický rámec. Proto jsme se letos rozhodli představit neznámé Dvořákovo dílo, které ve svém původním tvaru ještě nikdy nezaznělo,” dodává Vrabec. Dvořák ve svých devětadvaceti letech pro svoji prvotinu sáhl po šedesát let starém německém textu Alfred der Grösse, jehož autorem byl německý romantický básník Karl Theodor Körner. V díle se odráží jeho tehdejší fascinace Richardem Wagnerem, a kritika po letech při olomouckém uvedení psala, že „…partitura Alfreda je wagnerovštější než Wagner, Dvořákovo podlehnutí velkému vzoru je zde svou upřímností téměř bezvýhradné…,“ ale přesto je v díle již rozpoznatelný talent a schopnosti budoucího autora Jakobína a Rusalky.

    Zajímavou perličkou je fakt, že příznačný motiv charakterizující krále Alfreda je téměř totožný s melodií Degeyterovy Internacionály, nápěvem který v mnoha ohledech provázel pohnutou a neradostnou historii 20. století. Ani jeden z autorů však nemohl „opisovat“: Degeyter napsal Internacionálu až o osmnáct let později a Dvořákova opera nebyla za autorova života nikdy provedena.

    Na sedmý ročník festivalu Dvořákova Praha, který se uskuteční od 8. do 22. září, zavítají například Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou, Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského nebo elitní výběr členů Vídeňské a Berlínské filharmonie, Komorní orchestr Vídeň – Berlín. Sólistům vévodí klavírista Krystian Zimerman, podle mnohých nejvýznamnější klavírista současnosti, který v Praze nevystoupil dlouhých 33 let, či fenomenální houslový virtuóz Vadim Repin.

  • Heiko Mathias Förster patří k nejpozoruhodnějším operním dirigentům střední generace, byl šéfdirigentem Mnichovských symfoniků a nyní stojí v čele Nové filharmonie Vestfálsko. Spolupracoval s mnoha renomovanými orchestry a význačnými pěvci současnosti, jako jsou Angela Gheorghiu, Rolando Villazón, nebo Joseph Calleja. V nadcházející sezóně se nově ujme postu šéfdirigenta Janáčkovy filharmonie Ostrava.
  • Symfonický orchestr Českého rozhlasu patří k předním a zároveň nejstarším českým orchestrálním tělesům. Svou nápaditou dramaturgií a stále stoupající uměleckou úrovní si vydobyl významné postavení v českém koncertním životě. Zároveň patří k vítaným hostům zahraničních koncertních síní. Spolupracovali s ním význační čeští i světoví dirigenti, jako byli Karel Ančerl, Alois Klíma, Václav Talich, Václav Neumann, Libor Pešek, Charles Munch, Franz Konwitschny, Gennadij Rožděstvenskij nebo Charles Mackerras.
  • Český filharmonický sbor Brno patří dnes ve svém oboru k evropské špičce. Jeho zakladatelem, hudebním ředitelem a sbormistrem je Petr Fiala, pod jehož vedením se sbor za relativně krátkou dobu své existence (založen 1990) vypracoval mezi nejvyhledávanější sborová tělesa. Spolupracuje s mnoha českými a zahraničními dirigenty (mj. Jiří Bělohlávek, Charles Dutoit, Roger Norrington, Zubin Mehta, Nikolaus Harnoncourt, Kurt Masur).

    Osoby a obsazení:

  • Alvina (soprán) – Petra Froese
  • Rowena (soprán) – Jarmila Baxová
  • Harald (tenor) – Ferdinand von Bottmer
  • Dorset a Bote (tenor) – Tilmann Unger
  • Sieward (bas) – Peter Mikuláš
  • Alfred (Baryton) – Felix Rumpf
  • Gothron (Baryton) – Jörg Sabrowski

    Silvie Marková, Lucie Čunderliková

    Foto: premiéra opery Alfred

  • Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

    Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.