Warning: sprintf(): Too few arguments in /www/doc/www.informacezbrna.cz/www/wp-content/themes/covernews/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 254

Věřte – nevěřte. Paťan – mapaťan

  • Nová výstava v Muzeu romské kultury se zabývá mediálním obrazem Romů od 19. století do současnosti, a to především na území dnešní České republiky. Výstava nehodnotí kulturu historického ani současného mediálního světa, ale ukazuje širokou paletu různých způsobů sdělování informací (nejen) o Romech. Jedním z cílů výstavy je představit vývoj romských médií a práci romských novinářů u nás.

    Doba trvání výstavy: 25. 10. 2013 – 23. 2. 2014

    Základními sdělovacími prostředky jsou na výstavě noviny, rozhlas, televize a internetová média. Reminiscencí na autentickou rubriku romského časopisu Romano gendalos (Romské zrcadlo) je už samotný název výstavy. Rubrika Paťan – mapaťan: Věřte – nevěřte na poslední straně časopisu pracovala s nadsázkou, ovšem krátké glosy v ní obsažené dodnes vyjadřují přirozenou radost z možnosti dělat vlastní novinářskou práci. Zároveň navozují stále aktuální a vážnou otázku, nakolik je záhodno věřit všemu, co a jak se v médiích prezentuje.

    Výstavu Věřte – nevěřte. Paťan – Ma Paťan tvoří tři základní linie, které jsou vzájemně propojeny a neustále se prolínají. První linie je časovou osou, jejímž prostřednictvím se návštěvník seznámí s vývojem a charakteristikou obrazu Romů v médiích v jednotlivých historických obdobích. Druhá linie je zaměřena na romské novináře a redaktory a romská média. Třetí zprostředkovává podrobný pohled na vybrané mediální kauzy, které se v různých podobách a intenzitě dlouhodobě objevovaly či objevují v masmédiích: kauza bývalého protektorátního tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, kauza Exodu Romů, tedy zejména téma nabývání občanství v souvislosti s rozdělením Československa k 1. 1. 1993 a jako třetí a nejnovější je představena kauza Břeclav založená na křivém obvinění z násilí.

    Koncept výstavy je prezentován ve výstavních prostorách divácky atraktivní formou prostřednictvím audiovizuální techniky a interaktivních tiskovin. Autorem instalace je architekt Jiří Janíček. Exponáty tvoří jak klasické výstřižky z tisku, tak rozhlasové zprávy, televizní a internetové zpravodajství, mezi nimiž jsou unikátní historické snímky, které se podařilo shromáždit z různých archivních zdrojů. Mezi snímky s ojedinělým historickým svědectvím patří krátký dokumentární televizní film o obětech protektorátního cikánského tábora Lety u Písku z roku 1960 Nezapomeňte na tohle děvčátko v režii Miroslava Bárty.

    Doprovodný program výstavy

    14. 11. 2013 v 18 h – Filmový čtvrtek v Moravské zemské knihovně

    Dne 16. ledna 1971 večer odvysílala Československá televize na prvním programu hodinový hudební pořad s názvem Rom hraje, zpívá, tančí. Filmový záznam byl natočen v Praze a zpracován brněnským studiem České televize ve spolupráci se Svazem Cikánů – Romů. V tomto unikátním archivním filmu, který promítneme v celé jeho hodinové délce, uvidíte a uslyšíte nejlepší romské hudebníky a skupiny té doby, jako například Giňovce z Rokycan, i z Opavy, Roma štár a Terne čhave z Prahy, Horváthovce a Bagárovce z Brna. Přijďte si připomenout legendární kapely zlatých časů romského beatu i tradiční lidové hudby. Po skončení projekce bude předána Cena Muzea romské kultury dlouholeté spolupracovnici muzea paní Emílii Machálkové.

    Autoři výstavy: Mgr. Milada Závodská a Mgr. Michal Schuster

    Martina Zuzaňáková

  • Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

    Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.