Divadlo Radost otevírá Kouzelný svět animace – muzeum loutek
Kouzelná plavba
Celý areál je inspirován lodní tématikou. Muzeum má tvar lodi s lávkou pro loutky pohybující se v hodinových intervalech, hlavní budova pak připomíná kapitánský můstek. Celá venkovní stěna je prosklená a nástěnná malba na sousední fasádě s tematikou kouzelného světa loutek vytvoří nevšední atmosféru. Projekt pamatuje také na večerní osvětlení prostoru, zejména nástěnné malby a lávky s loutkami. Ve vstupní hale se nacházejí prodejní pulty ve tvaru lodi a malá scéna má evokovat kouzelný lodní kufr plný loutek. Na palubě loď poveze osm stromů, stejně jako se dovážely v dobách prvních mořeplavců cizokrajné rostliny do Evropy. Také v interiéru divadla se objeví mnoho dalších lodních prvků.
Nového kabátu se díky rekonstrukci dočkalo i nahrávací studio, atrium, skladiště a ateliéry. V upravených ateliérech se budou vyrábět loutky a kulisy pro vznikající inscenace. Z každé hry, která je stažena z repertoáru, si divadlo od svého založení v roce 1949 uchovává kolekci loutek, jejímiž autory jsou špičkoví výtvarníci. Loutky z Radosti jsou každým rokem zapůjčovány na nejrůznější výstavy, které často putují po České republice i do zahraničí. Česká loutka má ve světě velký ohlas a loutky vyrobené v ateliéru brněnského divadla patří mezi špičkové artefakty významné umělecké i finanční hodnoty. Od nynějška se jejich krásou můžeme potěšit i v Brně. Počítá se s tím, že se v muzeu mohou výstavy tematicky obměňovat.
Stavba je financována z prostředků Regionálního operačního programu Jihovýchod a částečně i městem Brnem. Rekonstrukce přišla celkem na 44 milionů korun. Kromě výstavby Muzea loutek zahrnovala i stavební úpravy divadelní budovy včetně skladů a ateliérů, které již kapacitně nestačily potřebám divadla.
Rekonstrukce a dostavba Divadla Radost v datech
Petr Jančařík