Krkonošské pohádky v premiéře v Radosti
Krkonošské pohádky aneb Trautenberk a Krakonoš, které budou první inscenací v nové, jubilejní – už 65. sezoně Radosti – vznikly z inspirace pohádkami Marie Kubátové a sbírkou pověstí o Krakonošovi, která vyšla v královéhradeckém nakladatelství Kruh v roce 1970.
Řekne-li se Krkonošské pohádky, podstatné části pamětníků i nepamětníků se okamžitě vybaví Anče, Kuba, hajnej a Trautenberk. Tyto postavy, včetně Krakonoše, samozřejmě v inscenaci jsou, ale jinak jde o svébytné jevištní zpracování, které rozhodně není kopií příběhů proslulých televizních večerníčků. Jak říká autor scénáře Vlastimil Peška – jde o zbrusu nové příběhy známých pohádkových hrdinů. Samozřejmě zápletky příběhů jsou založeny na známém principu – chamtivý lstivý a lakotný Trautenberk se snaží nějak obelstít Krakonoše, vládce hor a získat pro sebe nějaké výhody. Zneužívá k tomu dobráckého Kubu, Anče i hajného, kteří mu slouží. Krakonoš ale Trautenberkovy finty vždycky odhalí a po právu ho potrestá. Příběhy jsou o tom, jak Trautenberk chtěl uspořádat sousedům tancovačku, jak šel na lov do Krakonošovy zahrádky a jak chystal svatební dar Kubovi a Ančeti.
Na rozdíl od večerníčků, kde vystupuje prakticky jen pět výše jmenovaných postav a sojka, Krakonošův informátor, najdou diváci v inscenaci Radosti další postavy především ze zvířecího světa, které pocházejí z výše zmíněných pověstí – a které Krakonoš svými kouzly všelijak proměňuje, aby mu pomohly darebáka Trautenberka napálit a potrestat. Vznikají tak situace divadelně velmi vděčné, nejen komické, ale i překvapivé.
P. Jančařík