Co s nalezeným ptačím mládětem?

Pokud jste si mládě odnesli domů, tak místo pomoci jste ptáčeti ublížili. Při nálezu mláděte je – až na zcela výjimečné případy – nejlépe nechat ho na místě, obzvláště v případě, že nebylo nijak zraněno. Je-li na silnici apod., poponeste jej do trávy, do keřů, na vyvýšené místo, na větev… Naším dotykem rodiče neodradíme a ti si svoje mládě vždy najdou, neboť mládě je přivolá svým pískáním. U většiny druhů pěvců totiž rodiče krmí svá mláďata ještě 2–3 týdny po opuštění hnízda. Takováto mláďata ještě nemusí umět ani sama létat.Máte-li ptačí mládě již doma, tak nejlepší co můžete udělat, je vrátit ho zpět tam, kde bylo, a zjistit, zda je jeho rodinka stále na lokalitě přítomná (vyžaduje to však trpělivost při pozorování). Zůstane-li u vás doma, pravděpodobně zahyne. Zatím všechny mně známé případy pokusu o domácí odchov drobných pěvců skončily úhynem mláděte (odchov se někdy podaří u větších druhů). Naopak návrat na místo nálezu byl většinou úspěšný a rodiče začali krmit své mládě, i když bylo už třeba přes den v lidském zajetí.

Před vrácením do přírody uložte mládě v klidu a teple, např. do tmavé papírové krabice, a dejte mu napít a najíst (žádnému ptáku neublíží strouhané vejce natvrdo, drcené či ve vodě namočené piškoty).
Ve skutečně výjimečných případech se můžete pokusit mládě odchovat sami a následně vypustit zpět do přírody. Je však třeba mít na paměti, že my lidé nejsme schopni mláďatům poskytnout takovou péči, jako jeho rodiče.

Odchyt a chov jakýchkoli ptáků z přírody zákon nedovoluje, respektive je to možné jen s platnou výjimkou ze zákona.


Mojmír Vlašín

obrázek z www.priroda.cz

1 thought on “Co s nalezeným ptačím mládětem?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.