Jedinečný a bezplatný vzdělávací kurz pro energetické poradce
Občanské sdružení Energy Centre České Budějovice (ECČB) organizuje v pořadí již 3. základní vzdělávací kurz pro energetické poradce. Kurz je určen nejen stávajícím či budoucím energetickým poradcům, ale také příslušným zástupcům měst, obcí a krajských úřadů, zaměstnancům výrobců a dodavatelů energií, zástupcům podnikatelů, studentům a angažovaným zájemcům z řad veřejnosti. Účastníci kurzu budou v 50 vyučovacích hodinách podrobně seznámeni s tématy týkajícími se úspor energií, energetiky staveb, nízkoenergetických a pasivních domů, vytápění, větrání, ale i obnovitelných zdrojů energie a dotací. Zazní také netradiční prezentace jako např. na téma feng-shui a bydlení, komunikace se zákazníkem v energetickém poradenství aj. Po absolvování kurzu by jeho účastníci měli být schopni poskytovat základní energetické poradenství a kurz by mohl být vhodným odrazovým můstkem k dalšímu vzdělávání. Přednášet na kurzu budou přední čeští a hornorakouští odborníci. Jeden den kurzu bude věnován odborné exkurzi do Horního Rakouska. Na závěr kurzu absolvují účastníci závěrečné písemné a ústní zkoušky a obdrží certifikát o úspěšném absolvování kurzu.
Dosavadní zkušenosti
Oba dva předchozí kurzy, které se konaly v uplynulých dvou letech, byly velmi úspěšné, zájem o účast na kurzu několikrát překročil kapacitu kurzu. Celkem 81 posluchačů v těchto kurzech úspěšně složilo zkoušky a získalo tak certifikáty o absolvování kurzu a složení zkoušky. Dosavadní účastníci kurzu si pochvalují jeho vysokou odbornou úroveň, profesionalitu a výborné organizační zajištění. Na kurzu přednášejí přední odborníci z ČR i z Horního Rakouska, např. Doc. Tomáše Matušku, Ph.D. z Fakulty strojní ČVUT (solární termika), Prof. Ing. Vítězslava Bendu, CSc. (fotovoltaika) a Prof. Ing. Jiřího Habela, DrSc. (domácí elektrospotřebiče a osvětlení), oba z Fakulty elektrotechnické ČVUT Praha, Ing. arch. Josefa Smolu z Projektového a inženýrského ateliéru (nízkoenergetické a pasivní domy), Dan Moravec, redaktor Českého rozhlasu (komunikace) atd.
Ředitelka ECČB, Mgr. Ivana Klobušníková uvedla: “Vzdělávací kurzy samozřejmě za 6 dnů nevyškolí hotové energetické poradce. Práce energetického poradce vyžaduje průběžné samovzdělávání a doplňování si informací o nových technologiích a trendech. Účastníci kurzu získají solidní základy, na kterých pak mohou stavět své působení a svou kariéru. Někteří z minulých účastníků nám přišli poděkovat, že se jim díky certifikátu o absolvování kurzu podařilo získat prestižní zaměstnání. Takové zprávy nás velmi těší a potvrzují, že naše činnost má smysl. I proto bychom chtěli v organizování vzdělávacích kurzů pro energetické poradce pokračovat.”
Třetí vzdělávací kurz pro energetické poradce se koná v Českých Budějovicích ve dnech 22.-24. března a 5.-7. dubna 2011. Dne 27. dubna se uskuteční písemné a ústní zkoušky a budou slavnostně předány certifikáty účastníkům kurzu.
Zájemci o tento kurz se mohou přihlásit emailem nebo faxem – přihláška ke stažení. Kurz je pro účastníky bezplatný.
Základní vzdělávací kurz pro energetické poradce se koná díky finančnímu přispění Evropské unie a ve spolupráci s partnery projektu z Horního Rakouska: O.Ö. Energiesparverband a Energie AG O.Ö. a společnosti E.ON.
Energetické poradenství v ČR
V současné době u nás funguje cca 40 tzv. středisek EKIS (Energetická konzultační a informační střediska), která jsou zastoupena ve všech krajích ČR. Energetické poradenství EKIS je bezplatná služba, která je určena široké veřejnosti, zástupcům veřejné správy a samosprávy i podnikatelům. V těchto střediscích pracuje více než 100 kvalifikovaných energetických poradců. Poradci musejí prokázat svou odbornou způsobilost, tedy vzdělání a praxi v oboru. Jsou povinni poskytovat pouze objektivní a nezávislé informace. Zájemcům jsou dotazy zodpovídány osobně, telefonicky a emailem. Poradenství je financované ze Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie – z Programu EFEKT Ministerstva pr! ůmyslu a obchodu.
Seznam středisek EKIS
Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Ivana Klobušníková