RozVerky z 29. prosince 2010
Vážení a milí!
Děkujeme Vám za spolupráci, pomoc a přízeň, přejeme Vám vše dobré do nového roku a těšíme se na setkávání s Vámi.
Váš Ekologický institut Veronica
V posledním letošním čísle se dočtete o umění krajiny i umění jejích básníků, najdete zde pár poznámek ještě k roku biodiverzity, ekoradu, čím nahradit posypovou sůl, pozvání do přírodního parku Třebíčsko.
Pro nové předplatitele jsme přichystali zajímavé bonusy – vstupenky na výstavu, publikace či průvodce naší nejvzácnější přírodou. K odběru časopisu Veronica v roce 2011 se jednoduše přihlásíte zde.
26.–27. února – Bohatství sadů – Hostětín
Konference pro všechny, kdo se zajímají o vytváření a údržbu sadů, zemědělství, ovocnářskou úrodu a její zpracování. Konference navazuje na tradiční ovocnářství v Bílých Karpatech a chce nastínit jeho další možný vývoj.
Last minute nabídka ekopobytu Udržitelný rozvoj všemi smysly
Přijeďte k nám se svou třídou na 3–5 denní pobytový program v období leden–březen 2011 za snížené ceny!
Ekologický institut Veronica ve spolupráci s týmem odborníků pod vedením Miloše Rozkošného vydal publikaci
Domovní čistírny odpadních vod s informacemi o čištění odpadních vod jednotlivých či menších skupin domů. Porovnává domovní strojní (balené) a domovní kořenové čistírny odpadních vod, seznamuje s legislativním rámcem, principy přírodního čištění odpadních vod, využíváním vyčištěných odpadních vod, vsakováním a bezodtokovými systémy. Vše zpřehledňují názorné nákresy, fotografie a mile doplňují ilustrace Rostislava Pospíšila.
Přírodní čištění vody – doplněné a aktualizované vydání původního titulu Ekologického institutu Veronica „Voda a krajina“ vymezuje základní pojmy přírodního čištění odpadních vod a představuje modelový příklad – obecní kořenovou čistírnu odpadních vod v Hostětíně. Doplněno četnými fotografiemi, tabulkami a nákresy a odpověďmi na časté otázky. Publikaci doporučujeme všem, kteří uvažují o přírodním čištění vody ve své obci nebo v její části. Inspiraci zde najde i odborná veřejnost.
11. ledna – seminář Ochrana ovzduší a klimatu v obcích – 14.00 –18.30 hod.
Na semináři v kavárně Trojka, Dominikánská 9 se na vás těší: Miroslav Šuta (znečišťující látky z dopravy a jejich zdravotní účinky), Miroslav Patrik (možnosti omezování znečištění ovzduší dopravou ve městech), Yvonna Gaillyová (ochrana klimatu ve městech) a Jan Hollan (umělé osvětlování ve městech a světelné znečišťování). Na závěr exkurze – světelné safari v centru města!
Seminář se koná s podporu SFŽP a MŽP.
11. ledna – Setkání přátel přírodních zahrad – 17–19 hod.
Jak vytvořit na zahradě přírodní jezírko, aby bylo výhodné pro vás, rostliny i živočichy. Přednáší Čestmír Holuša, zahradní architekt a lektor permakultury.
11. ledna – Rudé moře (Egypt, Sinaj) – 17–19 hod.
Cestopisná přednáška Přírodovědného klubu: o své cestopisné zážitky se s námi podělí entomolog a potapěč Jiří Kolíbáč.
20. ledna – Přírodní infrastruktura – ÚSES (Zelený čtvrtek) – 17–19 hod.
Diskuse u kulatého stolu na téma ÚSES v novém územním plánu města Brna.
až do 21. ledna – Kouzlo starých stromů – Brno, Dům ochránců přírody, Panská 9
Výstava perokreseb Vladimíra Lepše, které vznikaly jako dokumentace při mapování a měření starých stromů, které provádí Jaroslav Michálek z muzea v Sokolově.