Brněnské sochy žádají propuštění Pussy Riot
Za propuštění dnes protestují například sochy symbolizující Obchod a Toleranci v brněnském parku Lužánky. Socha mima před Bílým domem pak symbolicky požaduje, aby Pussy Riot nebyly umlčovány. Stejně tak i patron brněnského vysokého školství Václav hrabě Kounic, jehož busta je umístěna před rektorátem Masarykovy univerzity, pro dnešek převzal roli ochránce lidských práv a požaduje spravedlnost pro uvězněné Rusky. Příslušný vzkaz dostala i ruská ambasáda v Brně. „Akcí chceme upozornit na nedemokratické praktiky putinovského Ruska, které umlčuje své kritiky a je silně propojeno s pravoslavnou církví. Pussy Riot nespáchaly žádný trestný čin, pouze projevily svůj názor, za což jsou už skoro čtyři měsíce vězněny,“ objasňuje motivaci akce Petra Havlíková z NESEHNUTÍ.
Kromě barevných kukel byly na sochy přidány rovněž transparenty vysvětlující význam akce. „Naším cílem je upoutat pozornost kolemjdoucích, neboť tři uvězněné ženy v Rusku se nám mohou zdát jako vzdálený problém, ale není to zas tak dávno, co k věznění umělců a umělkyň kritických k režimu docházelo i u nás,“ doplňuje Martin Hyťha z NESEHNUTÍ.
Uvěznění kapely zvedlo všude po světě vlnu podpůrných akcí, včetně České republiky. K akcím požadujícím propuštění punkerek se přidala i Česká ženská lobby, jejímž členem je i NESEHNUTÍ. Česká ženská lobby uspořádala happening před ruským konzulátem v Praze a přidala se k pochodu, který prošel Prahou 31. května a napodobil současnou formu protestních akcí v Rusku, takzvanou lidovou promenádu.
Tři členky punkového uskupení Pussy Riot, Naděžda Tolokonnikovová, Marija Aljochinová a Jekatěrina Samucevičová jsou ve vazbě drženy od 21. února 2012, kdy je policie zatkla po vystoupení v pravoslavném chrámu Krista spasitele, kde vystoupily s vlastní písní Bohorodičko, vyžeň Putina. V současnosti soud prodloužil jejich vazbu do 24. června a třem ženám hrozí až sedm let vězení za výtržnictví.
Petra Havlíková, Nesehnutí, koordinátorka programu Ženská práva jsou lidská práva
Martin Hyťha, Nesehnutí, koordinátor programu Cesta iniciativy
Jaroslav Rudiš, spisovatel
Foto: archiv Nesehnutí