Komíny je potřeba na zimu připravit
V loňské sezoně od 1. září 2013 do 31. května 2014 zasahovali jihomoravští hasiči u 29 požárů topných soustav. Ve většině případů šlo o požár sazí v komíně. Při těchto událostech se nikdo nezranil, škoda se však vyšplhala na téměř 2,6 milionu korun. Takto poškozený komín nelze ihned používat a to může být v zimním období pro domácnost velmi nepříjemné.
Není při tom obtížné těmto nehodám předcházet. Častou příčinou vzniku požáru uvnitř komínového tělesa je totiž jeho zanedbaný stav.
V této souvislosti mluvíme o čištění, kontrole a revizi komínů, kouřovodů.
Četnost těchto úkonů stanoví nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Dodržovat stanovené termíny je povinností každého uživatele.
Kontrolu spalinové cesty smí provádět jen odborně způsobilá osoba, kterou je držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví. O výsledku kontroly a případném vyčistění komína vystaví řádný doklad s razítkem a podpisem. Doklad musí mimo jiné obsahovat datum kontroly a vyjádření, zda je komín schopen bezpečného provozu. O přezkoušení komína je také třeba požádat při změně topného zařízení či paliva.
Čištění spalinové cesty, sloužící pro odtah spalin od spotřebiče na pevná paliva do výkonu 50 kW, je možné provádět i svépomocí. Čištění by mělo být zaměřeno zejména na odstraňování pevných znečišťujících částí nahromaděných v komíně.
Četnost čištění můžete vidět v tabulce, která je součástí výše jmenovaného Nařízení vlády (dole pod článkem).
Správný komín by měl mít kompaktní, nepoškozené, omítnuté a obílené zdivo. Vymetací otvory musejí být opatřeny dvojitými plechovými nebo betonovými dvířky. Dvířka nesmí být poškozená a musí být dostatečně těsná. Je třeba se přesvědčit, zda v komíně nejsou zazděné trámy. Minimální vzdálenost skladovaných hořlavých látek v půdních prostorách od komína je 1m. Komíny musí být volně a bezpečně přístupné.
Pokud vznikne požár sazí v komíně, je nutno z blízkosti komínového tělesa urychleně odstranit všechen hořlavý materiál. Hořící saze nikdy nehasit vodou, komín by mohl popraskat. Hasiči používají k sražení a uhašení hořících sazí v komíně převážně suchý písek.
Při používání spotřebičů paliv je potřeba především dodržovat návod výrobce, který řeší správné umístění a připojení spotřebiče. Stanovuje používání předepsaného paliva a informuje o možných nebezpečích při používání.
por. Mgr. Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JMK