Královo Pole otevře hřiště pro městský parkour a fitness
Vzhledem ke svému zaměření je předpoklad, že nové hřiště bude využíváno především teenagery, pro něž nejsou běžná dětská hřiště příliš zajímavá. Místo pro vybudování hřiště (tj. horní část parku na ulici Kartouzské), kde se dají provozovat ne zcela tradiční disciplíny, bylo vybráno s ohledem na jeho odstínění od okolní zástavby vzrostlou zelení z jedné strany a ze strany druhé stájemi v areálu Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.
Netradičně vyhlížející hřiště je opatřeno informačními tabulemi s popisy cviků, prostřednictvím QR kódů je možné se připojit na internetové stránky s krátkými video ukázkami. U každého prvku je uveden stupeň obtížnosti pro procvičování konkrétní dovednosti. Důležitý je fakt, že celé hřiště odpovídá normě ČSN 1176-7. Není tedy určeno jen pro profesionální parkouristy, ale pro všechny kategorie cvičenců, včetně dětí. Hřiště je vybaveno prvky vyrobenými ve Finsku společností, která se na tuto disciplínu orientuje a specializované herní zařízení, které je vystavováno velké provozní zátěži, vyvíjí. Herní zařízení mají TÜV certifikáty. Použité materiály (dřevo, plast, ocel) mají dlouhou životnost a jsou vyrobeny z recyklovatelných materiálů. Před uvedením hřiště do provozu zde budou instalovány také odolné dubové lavice a okolní zeď bude posprejována ve stylu graffiti.
Náklady na vybudování nového hřiště v parku na Kartouzské dosáhly cca 2 milionů korun včetně DPH.
Městský parkour je celosvětově mladý sport. Je sportovním trendem dnešní doby, vyjadřovacím prostředkem a životním stylem části mladé generace. Umožňuje oběma pohlavím a všem věkovým kategoriím vyzkoušet svá těla na maximum. Disciplína spatřila světlo světa poprvé v 80. letech 20. století ve Francii, kdy začala skupina mladých lidí rozvíjet základní pohyby, skoky, triky a balanc s využitím městského prostředí jako svého hřiště.
Parkour je specifický také tím, že nevyžaduje žádné speciální vybavení. Stačí jakékoliv pohodlné oblečení. To jej může činit zajímavým i pro ty, kdo nemají se cvičením a pohybem zkušenosti.
Saut de fond (drop) – skok na zem, seskok dolů z překážky;
Saut de chat (cat jump/pass, monkey vault, (king) kong vault) – valt, skok dopředu přes překážku, kdy se tělo dostává do vodorovné pozice nad překážku, následuje odraz rukama, tělo a nohy se protáhnou nad překážkou a mezi rukama;
Tic tac – odraz od zdi k získání výšky/vzdálenosti. Často slouží k výskoku na protější překážku aj.
Olga Pelcová