Mezinárodní centrum klinického výzkumu se otevírá pacientům
Česká republika tak díky ICRC získává unikátní kombinaci výzkumné a vývojové základny nové generace, špičkového centra veřejné lékařské péče zaměřené zejména na oblast kardiovaskulární medicíny a onemocnění centrálního nervového systému, mezinárodního vzdělávacího střediska a technologického clusteru. Na konceptu ICRC se vedle českých odborníků podíleli i experti z Mayo Clinic.
V I. etapě byly dokončeny dva objekty: objekt C1, kde sídlí Neurologická klinika a Klinika vědy a výzkumu, a objekt B1, kde bude I. Interní – kardiologická klinika a rovněž Klinika vědy a výzkumu.
Do nových prostor se postupně přestěhují první pacienti, kterým bude poskytována nejmodernější léčba kardiovaskulárních a neurologických onemocnění. Současně s tím zde začnou klinicko-výzkumné aktivity s cílem nalézt a ověřit nové metody prevence, časné diagnostiky a léčby těchto onemocnění. V obou objektech bude rovněž sídlit rozsáhlý komplex tzv. integrovaných vědeckých laboratoří. Bude zde celkem 182 lůžek a celková užitná plocha obou objektů činí 24 000 m2.
Stavba budov ICRC začala v červnu 2010. Vlastní výstavba je financována převážně z prostředků ministerstva zdravotnictví, Jihomoravského kraje a z vlastních zdrojů nemocnice. Evropská unie na projekt přispěje částkou převyšující 2,4 miliardy korun, což je více než polovina celkových nákladů. Evropské finance směřují zejména na vybavení a provoz centra. „Jsem přesvědčen, že Mezinárodní centrum klinického výzkumu bude mít zásadní vliv na zvýšení kvality preventivní a léčebné péče pro naše pacienty, ale i pro pacienty na celém světě,” uvedl ředitel fakultní nemocnice Petr Koška.
V ICRC bude řada unikátních vědeckých laboratoří, z nichž některé dosud na světě neexistují. Například Laboratoř ultra přesných měření bude poskytovat unikátní podmínky pro měření EKG, EEG a dalších signálů. Jejich konstrukce byla odborníky ICRC navržena tak, aby splnila vysoké nároky na elektromagnetické odstínění. Toho bylo dosaženo jednak umístěním laboratoře několik metrů pod zemským povrchem a dále originálně navrženou koncepcí stínění jednotlivých místností a rozvodu energií v laboratoři. Stěny laboratoře jsou tvořeny speciálně izolovanou vanou, která je obklopena přírodní podzemní vodou.
Hi-Tech laboratoř pro kardiovaskulární a mozkové intervence bude vybavena kombinací špičkových zobrazovacích metod a technologií pro stereotaktickou navigaci. Umožní tedy provádění nejnáročnějších vyšetření a zákroků, například zavádění miniaturních sond a stentů na přesné místo v srdci, mozku či dalších orgánech. Zásadní význam bude mít i pro cílené zavádění kmenových buněk do specifických míst v organismu.
„Projekt ICRC byla zajímavá, ale z hlediska stavebního i technologického velmi složitá zakázka. Chtěl bych poděkovat všem kolegům z naší společnosti, díky jejichž práci dnes můžeme toto unikátní centrum otevřít,“ řekl Michal Štefl, předseda představenstva a generální ředitel OHL ŽS.
Magdalena Boukhemisová