Soud: životní prostředí je důležitější než zájmy Bauhausu
Současná situace Bauhausu v Brně-Ivanovicích je výsledkem postupu firmy, který od začátku provázely nezákonnosti: od nedodržení územního plánu, přes navezení zboží do nezkolaudované budovy až po nelegální vztyčení osvětlení budovy i parkoviště. Proti porušování předpisů zde vystoupili místní lidé, část zastupitelstva i nevládní organizace NESEHNUTÍ.
Bauhaus však najal autorizovaného inspektora Milana Teigisera, který potajmu vystavil certifikát. Aby se vyhnul námitkám, neoslovil sousedy a sousedky – a tím hrubě porušil stavební zákon. Ministerstvo pro místní rozvoj kvůli chybnému zákonu nedokázalo zajistit zrušení certifikátu. O přezkoumání se postarali až místní občané a občanky a NESEHNUTÍ, kteří inspektora zažalovali. Soud uznal, že certifikát je podezřelý a uvalil na něj předběžné opatření. Zakázal tak otevření prodejny, kterou Bauhaus mezitím nechal na rychlo dostavět. Stejný soud nepřiznal předběžné opatření jiné žalobě na jiný certifikát (vztahující se k technickým sítím stavby nikoliv k samotnému obchodu a parkovišti). V této – právně nesouvisející – věci instalace technických sítí totiž nehrozí bezprostřední poškození životního prostředí.
„Smyslem současného předběžného opatření je reálná ochrana práv sousedů a sousedek. Otevření prodejny by znamenalo významné zhoršení životního prostředí hlukem či znečištěním vzduchu. Ale také intenzivním osvětlením – mimochodem načerno vztyčeným. Soud také potřebuje čas, aby zodpovědně rozhodl,“ komentuje trvání předběžného opatření soudu Milan Bartoš z Ivanovic.
Protiprávní počínání Bauhausu a autorizovaného inspektora je umožněno i kvůli chybnému stavebnímu zákonu. Ten neukládá žádné sankce a nespecifikuje práva sousedů či pravomoci úřadů bránit se proti inspektorům porušujícím zákon. Bauhaus na základě toho vyhrožuje Česku dvoumiliardovou arbitráží, pokud mu úřady neumožní otevřít. Podle ekologických organizací z asociace Zelený kruh se stát případné žalobě ubrání. Organizace nabídly vládě aktivní pomoc. „Máme zdokumentovaná četná porušení zákonů ze strany Bauhausu, najatých developerských firem a inspektora Teigisera a pomůžeme prokázat, že firma nemá na odškodnění od státu nárok,“ říká Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.
Podněty občanů a občanek, NESEHNUTÍ a dalších ekologických organizací i výzvy ombudsmana konečně rozhýbaly českou vládu. Již zítra projedná novelu stavebního zákona. Ta obsahuje i zpřísnění podmínek pro autorizované inspektory. „V Česku se rozmáhá výstavba s protizákonně vyhotovenými certifikáty, hrozí tedy i další miliardové arbitráže. Vydávání certifikátů je třeba dostat pod kontrolu úřadů i veřejnosti. Proto je třeba urychleně změnit paragrafy vztahujících se k činnosti inspektorů,“ uzavírá Milan Štefanec z NESEHNUTÍ.
Jiří Koželouh
Milan Štefanec