Bitcoin Bull Run 2024: Dosáhne BTC nových výšin?

bitcoin_bull_run_2024

19. dubna 2024 došlo u bitcoinu ke čtvrtému snížení odměn za bloky na polovinu, a to z 6,25 BTC na 3,125 BTC za blok. Tato událost zdůraznila odolnost Bitcoinu vůči inflaci a jeho status uchovatele hodnoty.

 

Pro zájemce o obchodování s kryptoměnami je pochopení dopadu událostí spojených s půlením klíčové. Tyto události historicky vedou ke zvýšené pozornosti trhu a potenciálnímu růstu cen, protože snížená nabídka obvykle zvyšuje poptávku. Bitcoinoví nadšenci tvrdí, že tento cyklus půlení je zřetelný v důsledku dozrávání trhu s kryptoměnami.

 

Proč je toto půlení bitcoinu jiné?

Spotové ETF: Zavedení spotových ETF BTC v USA v lednu 2024 znamenalo pro Bitcoin významný posun. Očekává se, že snížená nabídka BTC po půlení v kombinaci s konzistentní poptávkou po BTC ETF podpoří ceny Bitcoinu v průběhu roku 2024.

Nelikvidní nabídka: Současný trh s kryptoměnami je informovanější a připravenější než před předchozími událostmi, kdy došlo k půlení. Investoři hromadí mince, aby využili události půlení v roce 2024.

V čele tohoto trendu stojí Michael Saylor a jeho veřejně obchodovaná společnost MicroStrategy. Od listopadu 2023 získala společnost MicroStrategy více než 40 000 BTC. Firma byla největším firemním investorem do bitcoinu, k 30. dubnu 2024 držela 214 400 BTC v hodnotě 13,55 miliardy USD.

Údaje společnosti Glassnode ukázaly, že dlouhodobá nabídka držitelů dosáhla v prosinci 2023 historického maxima (ATH), než se stáhla, protože investoři zaúčtovali zisky, když BTC dosáhl 14. března 2024 ATH ve výši 73 750 USD. Mezitím byla nabídka BTC na burzách k 30. dubnu 2024 na nejnižší úrovni za posledních téměř šest let.

Pokud bude tento trend pokračovat, bude strana nabídky bitcoinu stále více nelikvidní, což vytvoří podmínky pro stlačení nabídky a potenciál pro parabolický býčí růst.

 

Historické pohyby BTC Bull Cycle

Ačkoli minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů, historické vzorce často poskytují cenné poznatky. Studium pohybů cen BTC, zejména po předchozích událostech půlení, ukazuje, že Bitcoin obvykle vstupuje do býčího období během 12 až 18 měsíců po půlení.

Historicky cena Bitcoinu neprorazí bezprostředně po událostech půlení. Místo toho má tendenci se zpočátku obchodovat v určitém rozmezí a vykazovat volatilní pohyby, než vstoupí do býčího období.

Nově vyražené mince jdou nejprve těžařům bitcoinů, kteří často část prodají, aby pokryli provozní náklady. Proto se nabídka BTC v oběhu nemusí po vytěžení okamžitě zmenšit.

V roce 2024 se očekává přechodná fáze, kdy se těžařská komunita přizpůsobí snížené nabídce mincí, přičemž periodické cenové výkyvy budou mezi investory znovu vyvolávat strach z promeškání (FOMO).

Zkoumání údajů o výkonnosti BTC po minulých událostech poloviční hodnoty:

  1. První cyklus půlení (listopad 2012 – červenec 2016): BTC vykázal maximální výnos +5315 % a maximální propad -85 %.
  2. Druhý cyklus půlení (červenec 2016 – květen 2020): BTC vykázal maximální výnos +1336 % a maximální propad -83 %.
  3. Třetí cyklus půlení (květen 2020 – duben 2024):BTC vykázal maximální výnos +569 % a maximální drawdown -77 %.

Výkonnost ceny Bitcoinu v různých epochách půlení se značně liší a dřívější epochy jsou příliš odlišné od dnešní, než aby mohly být spolehlivým vodítkem. V průběhu času však můžete pozorovat klesající výnosy a mělčí efekty celkového propadu, což je přirozený důsledek rostoucí velikosti trhu a kapitálových toků potřebných k jeho pohybu.

 

Další faktory pro býčí běh bitcoinu v roce 2024

Je důležité nedívat se na trh s bitcoiny z jednorozměrné perspektivy a soustředit se pouze na dopady snížení hodnoty bitcoinu na polovinu. Každý tržní cyklus je jedinečný a tržní údaje ovlivňují různé faktory.

1. Makroekonomie: Institucionalizace kryptoměn v posledních pěti letech způsobila, že trh s kryptoměnami je citlivý na údaje o inflaci a výhledy úrokových sazeb.

Jak bylo vidět v polovině dubna 2024, ceny kryptoměn klesaly v souladu s globálními akciovými trhy v návaznosti na vyšší než očekávané údaje o inflaci v USA, které utlumily naděje na výrazné snížení sazeb ze strany Federálního rezervního systému USA. Výhled úrokových sazeb bude i v roce 2024 klíčovým faktorem ovlivňujícím vývoj na trzích s kryptoměnami.

2. Bitcoin DeFi: Růst decentralizovaných financí (DeFi) na Bitcoinu je pozoruhodným tématem, které podle mnohých v blízké budoucnosti podpoří bitcoinový býčí běh.

Na rozdíl od jiných blockchainů Bitcoin nepodporuje inteligentní smlouvy, což omezuje jeho potenciál hostit ekosystém DeFi. Slibné blockchainy s chytrými smlouvami implementují jedinečné návrhy, které do Bitcoinu přinášejí decentralizované burzy (DEXy), půjčování kryptoměn, sázky a integraci napříč řetězci.

3. Předpisy: Regulace budou ovlivňovat kryptografický průmysl i v roce 2024. Očekává se, že Bitcoin odolá regulačním výzvám lépe než ostatní kryptoměny díky své legitimizaci po schválení spotových ETF BTC v USA. Americká Komise pro cenné papíry (SEC) navíc označila Bitcoin za “komoditu” – prestižní označení, které od amerického orgánu dohledu nad cennými papíry získal pouze Bitcoin.

 

Závěrečné myšlenky

Na závěr je třeba připomenout, že finanční trhy jsou nepředvídatelné a odborníci se mohou ve svých předpovědích ceny bitcoinu mýlit. Proto je důležité před investováním provést vlastní průzkum a nikdy neinvestovat více, než si můžete dovolit ztratit. Nestálé pohyby cen mohou být výzvou i pro ty nejchytřejší a nejzkušenější hráče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.