Vzory motivačních dopisů

Vzorový motivační dopis

Motivační dopis je důležitou součástí prvotního kontaktu s budoucím zaměstnavatelem. Jak ho napsat a čemu se v něm vyhnout?

 

Kdy a jak posílat motivační dopis

Je motivační dopis už přežitkem? Nikoli, personalisté jej označují za stále účelnou součást hledání profesního uplatnění. Uchazeči by jej podle nich rozhodně neměli váhat psát zejména tehdy, pakliže se chtějí hlásit na pozice, o které mají zájem ti nejlepší kandidáti. Zpravidla se tak motivační dopisy uplatňují u nejvyšších pozic, jako jsou manažeři nebo ředitelé.

V současné době se už preferuje jejich elektronická podoba, posílají se přiložené ve formátu pdf, případně přímo v těle e-mailu. Nicméně ani ručně psaný motivační dopis není dokonce i v dnešní době vyloženou chybou a některé firmy jej dokonce preferují.

Zpravidla byste jej měli jakožto zájemce o zaměstnání poslat na vyzvání zaměstnavatele. Nicméně pokud motivační dopis zašlete sami rovnou, chybu rozhodně neuděláte. Dáte tím najevo, že o pracovní pozici máte skutečně vážný zájem.

 

Jak napsat motivační dopis

V motivačním dopisu se snažte přiměřeně stručně, jasně a jednoduše popsat, proč právě vy jste ideálním adeptem na inzerovaný post. Patřičně „prodat“ byste měli veškeré svoje znalosti, dovednosti a zkušenosti.

Jednoznačně je ale vhodné vyhnout se univerzálnímu provedení. Vždy byste jej měli přizpůsobit na míru konkrétnímu místu. Měli byste dát najevo, že víte, jakou činností se firma zaobírá a znáte i její historii. Zkrátka, že jste věnovali svůj čas tomu, zjistit si podstatné informace o společnosti, s níž přicházíte do kontaktu.

Mimo to je vhodné předestřít také jakousi vizi: Co všechno byste mohli firmě přinést, kam ji dokážete v rámci svěřené role posunout. Nebojte se tak v rámci motivačního dopisu „nahlédnout do budoucnosti“.

Pozor, nepleťte si však dopis motivační a průvodní. Ve druhém případě se jedná přímo o odpověď na inzerát. I průvodní dopis by měl být dostatečně poutavý, aby personalistu přiměl otevřít váš životopis a dál se vaší odpovědí zaobírat. Průvodní dopis je však krátký, stručný a jednoduchý, motivační dopis naproti tomu může být více osobního rázu.

 

Co do motivačního dopisu nepatří

Vyhněte se v něm však, pozor, výrazné sebechvále a přebujelému sebevědomí. Výčet vlastních nedostatků nicméně do motivačního dopisu také jednoznačně neuvádějte. Mimo to určitě nezmiňujte negativa stávajícího zaměstnavatele.

Dokonce ani v úvodu nemusíte psát, že motivační dopis píšete proto, že máte zájem o konkrétní zaměstnání. To samozřejmě personalista ví. Neopakujte také informace o vzdělání nebo pracovních zkušenostech, které už jsou uvedeny v životopisu.

Do motivačního dopisu rozhodně nepatří ani řádky prozrazující, jak moc urputně novou práci sháníte. Tím dáváte najevo spíše zoufalost než motivaci. Nepište proto určitě ani nic o tom, že nové zaměstnání potřebujete, neboť jste již dlouho nezaměstnaní.

Vyhněte se také příliš formálnímu tónu a nadměrně komplikovaným souvětím. Vyjadřujte se stejně, jako byste své sdělení říkali konkrétnímu člověku do očí. A rozhodně zapomeňte na nejrůznější klišé o tom, jak jste jako budoucí zaměstnanec dané společnosti spolehlivý a flexibilní. Buďte věcní a konkrétní.

Stále si nevíte rady s tím, jak tuto nezbytnou součást procesu hledání nového zaměstnání správně napsat? Napomoci vám mohou vzory motivačních dopisů, které naleznete na internetu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.