Zlato s garancí: Proč investovat do zlata

Investice do zlata s garancí

Investovat do zlata se vyplatí. V čem tkví nejdůležitější výhody a jakým způsobem můžete do tohoto cenného kovu realizovat i vy?

 

Investovat do zlata se vyplatí

Zlato patří mezi drahé kovy. Je vzácné, trvanlivé a uchovává si svou hodnotu. V současné době vlivem inflace stoupá zájem i o tento typ investování. A ekonomové se shodují na tom, že i v době krize se jedná o vhodný způsob, jak svoje prostředky ochránit.

Tento kov tedy představuje konzervativní způsob uložení peněz, s nímž jsou spojena pouze nízká rizika. Neznamená to ale, že by se investor nemohl těšit na vůbec žádný výnos. Zlato v posledních letech kontinuálně mírně roste.

Důkazem je i rok 2023. Přestože cena zlata ještě v roce 2021 mírně kolísala, opět se dokázala vyrovnat a nabrala v krátkém čase pozitivní vývoj. Už v polovině sledovaného období cena zlata stoupla od ledna o 14 % na zhruba 1995 dolarů za unci. Počátkem května tohoto roku se dokonce dostala na nové historické maximum.

 

Investovat do zlata může i běžný spotřebitel

Zásadní výhodou tohoto způsobu investování je i to, že je navzdory tomu, že lákavé je i pro velké investory, dobře dostupné je také pro běžné spotřebitele. Obávat se není nutno závratných vstupních nákladů. Investovat je možné řádově již s několika málo stokorunami.

Pokud chce zájemce nákup zlata vyzkoušet, měl by nakoupit kov v jeho fyzické podobě, a to u prověřeného obchodníka, radí odborníci. Fyzická alternativa zlata znamená, že si jej od vybrané firmy jednoduše můžete odnést domů.

Nakoupit si tak zájemce může populární zlaté slitky, lidově též označované jako zlaté cihly. Slitky jsou právě jednou z forem fyzického investičního zlata. Druhou alternativu představují zlaté mince. Výhoda slitku spočívá v tom, že ve vyšších hmotnostních kategorií dosahuje cena v přepočtu na jeden gram nižších hodnot než u zlatých mincí.

 

Jak na koupit zlaté slitky

V Česku je možno investovat také do slitků slavné švýcarské společnosti Argor-Heraeus S.A. Ta byla založená již v roce 1961 a dnes patří k předním výrobcům investičních slitků. Zaměřuje se především na rafinaci vzácných kovů – zlata, stříbra, platiny a palladia.

Specifickou alternativu slitků představují ty s hologramem. Švýcarské zlaté slitky s hologramem jsou mezi rafinériemi, které vyrábí investiční zlato, na špici z hlediska garance ryzosti a původu zlata.

Hologram je ražen do zadní strany slitku. Tvoří tak nedělitelnou součást zlaté cihličky. Jedná se tedy o trvalou součást kovu, kterou na rozdíl od třeba samolepky není možné žádným způsobem odstranit. Nelze ji ani přenést na slitek jiný. Pro kupujícího se tak tato značka stává zárukou, že investují do toho, co si zvolil. Hologram označuje ryzí zlato.

Giloše jsou prováděny laserem, konkrétně speciální holografickou technikou označováno jako Kinebar®. Kinebar je chráněná obchodní známka společnosti Union Bank of Switzerland (UBS) a představuje aplikaci difrakčního bezpečnostního prvku, tzv. kinegramu.

 

V čem spočívají hlavní výhody kinegramu

Tato patentovaná technologie se používá i pro zabezpečení bankovek nebo cestovních pasů. U pasů se tato technika uplatňuje především ve vyspělých evropských zemích.

Název kinegram je složeninou z řeckého výrazu „kinesis“ neboli pohyb a „gramma“ čili „písmeno“ Povšimnout si při prohlédnutí můžeme, že gilošový obraz mění obrys i barvu při mírném pohybu slitkem. Ve středu grafického symbolu jsou pak zřetelná písmena A a H.

Hologram je patentově chráněná technologie, kterou nelze kopírovat. Přední strana slitku je identická se slitky běžné produkce. Značnou předností je také to, že slitky opatřené hologramem nejsou významně dražší než ty obyčejné. V Čechách a na Slovensku tuto formu investičního kovu distribuuje společnost Zlatovna.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.