Březnové novinky z Asociace českých filmových klubů
Jeden z nejsmutnějších a nejlepších filmů Akiho Kaurismäkiho je uváděn v rámci Projektu 100.
Natočen je na motivy známého Murgerova románu Ze života pařížské bohémy (podle kterého vznikla i Pucciniho opera Bohéma). Film zachycuje takřka pikareskní putování tří bohémských hrdinů-outsiderů po Paříži a jejích temných zákoutích a zapadlých barech. Spisovatel Marcel, malíř Rodolfo a hudební skladatel Schaunard čelí všeobecnému nepochopení a s hrdostí vlastní jen těm největším umělcům romanticky-rozervaně snášejí své tvůrčí i životní neúspěchy. Kaurismäki opět prezentuje svět skrze hrdiny-loosery, jejichž čistý charakter vyniká v konfrontaci s nezáživně žijícími příslušníky střední třídy.
Mnozí kritici označují Bohémský život za nejsmutnější a zároveň nejvyspělejší a vizuálně nejdokonalejší film Akiho Kaurismäkiho.
Slavnostní preméra filmu proběhne 15. března v 19.30 v Městské knihovně v Praze, Mariánské náměstí 1.
Psychologické drama Lynne Ramsayové
Film je adaptací slavného stejnojmenného románu Lionel Shriverové, jehož ústředním tématem je nefunkční vztah mezi matkou a jejím synem s extrémně tragickým vyústěním. V takřka hororově odosobněné atmosféře nám režisérka Lynne Ramsayová prezentuje konflikt mezi nejistou a frustrovanou matkou a jejím velmi inteligentním synem, zákeřně využívajícím její mateřskou lásku ve svůj prospěch. Mrazivost celého filmu spočívá v univerzálnosti a obyčejnosti zobrazených konfliktů – nenávist se zde rodí u rodinného krbu a ty největší hrůzy vznikají přímo z mateřské lásky.
Snímek, jemuž vévodí strhující herecký výkon Tildy Swintonové (Evropská filmová cena) bude ve slavnostní premiéře uveden v rámci 19. mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofestu.
V pátek 23. března v 19:30 v Cinestaru Anděl, sál 11
Nejbližší přehlídky a semináře
Přehlídka navazující na tradici seminářů asijské filmové tvorby pořádaných v uplynulých letech ve Veselí nad Moravou v kině Morava, se od letošního roku přesune do Hodonína.
Celkem bude promítnuto 13 celovečerních a jeden dokumentární film ze soudobé čínské produkce. Nejstarším filmem přehlídky bude Žlutá země režiséra Chena Kaigeho a od stejného režiséra budou uvedeny ještě další dva filmy: Sbohem, má konkubíno (1991) a Mei Lanfang (2008).
Dále bude uveden miniprofil režiséra Zhang Yimoua: Nikdo nesmí chybět (1999), Cesta domů (1999) a Láska hlohového stromu (2010). Z dalších zajímavých filmů budou moci diváci zhlédnout snímek režiséra Fenga Xiaoganga Krutá volba z roku 2010, jehož děj se odehrává ve městě Ťang-šan během ničivého zemětřesení roku 1976. Jeho hlavní hrdinka, matka Li Yuan-ni, je postavena před podobné rozhodování jako hrdinka slavné knihy amerického spisovatele Williama Styrona Sophiina volba. Ve velmi netradiční a herecky náročné roli se na přehlídce představí známý čínský filmový herec a mistr bojových umění Jet Li, a to ve snímku Nebeský oceán režiséra Xiao Lu Xue z roku 2010.
Součástí semináře bude i doprovodný program, ve kterém vystoupí čínská zpěvačka Feg-yün Song s hudebním triem PUO, přednáška Petra Matouška o kaligrafii a Vít Vojta pohovoří o Principech duchovního světa a symboliky v čínské civilizaci.
Seznam nejbližších filmových akcí a další informace z dění Asociace českých filmových klubů naleznete na www.acfk.cz.
Eva Blažková