Warning: sprintf(): Too few arguments in /www/doc/www.informacezbrna.cz/www/wp-content/themes/covernews/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 254

Brno v březnu ožije filmem – MFF CINEMA MUNDI se vrací!

  • Šťavnatá filmová díla ze všech koutů světa po roce míří opět do moravské metropole. Třetí ročník MFF CINEMA MUNDI se letos uskuteční od 29. února do 7. března v multiplexu Cinema City Velký Špalíček a v kině Lucerna. Diváci se mohou těšit na desítky „oscarových“ filmů, vedlejší filmové sekce, setkání s hvězdami ze světa filmu a bohatý doprovodný program.
  • ZAHÁJENÍ MFF CINEMA MUNDI

    Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu CINEMA MUNDI se uskuteční ve středu 29. února na náměstí Svobody a ve Velkém Špalíčku za přítomnosti patrona festivalu Bolka Polívky a dalších vážených hostů. Festival odstartuje exkluzivní předpremiérou britského životopisného dramatu Železná lady (The Iron Lady, Phyllida Lloyd, 2011). Ve snímku ztvárnila titulní roli slavné političky Margaret Thatcher herečka Meryl Streep, která za tuto roli obdržela Zlatý glóbus a s velkou pravděpodobností získá také cenu Oscar (pozn. redakce – v pořadí již její třetí). Druhou zahajovací projekci, která bude volně přístupná veřejnosti, se pravděpodobně stane legendární film Jana Hřebejka Musíme si pomáhat (2000). Projekce by se měl osobně zúčastnit režisér i s filmovou delegací, který se s diváky podělí o své vlastní zkušenosti z boje o Oscara (pozn. redakce – film se v roce 2001 dostal mezi nejužší pětici nominovaných v kategorii Nejlepší cizojazyčný film).

  • HLAVNÍ FILMOVÁ SEKCE

    Hlavní filmová sekce, která se bude konat od čtvrtku do neděle ve Velkém Špalíčku, nabídne tradičně sestavu těch nejlepších filmů uplynulého roku, které soutěží o nominace na prestižní filmovou cenu Oscar v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Koncepce festivalu proti předchozímu ročníku prošla dílčí programovou inovací. V hlavní filmové sekci, která bude soustředěna zejména do první poloviny festivalu, jsou v současné době zařazeny tři desítky filmů a o dalších intenzivně vyjednáváme s distributory. Velká část těchto filmů bude v Česku uvedena premiérově či dokonce jako jejich jediná kino-projekce.

    Rozhodujícím kritériem při výběru filmů hlavní filmové sekce je v prvé řadě jejich kvalita, zajímavost a jedinečnost, roli hraje ale také dostupnost filmových kopií. V letošním ročníku jsme se rozhodli upustit od dosavadního programového modelu teritoriálního členění dle kontinentů. Každý festivalový den tedy bude pestrou směsí filmů z rozličných koutů světa. (dramaturg Lukáš Skupa)

    Diváci se už nyní mohou těšit například na íránský film Rozchod Nadera a Simin (Jodaeiye Nader az Simin, Asghar Farhadi, 2011), který získal Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film a je zároveň i velkým oscarovým favoritem. Filmovou lahůdkou bude jistě také peruánský snímek Říjen (Octubre, Daniel a Diego Vega, 2010) oceněný na MFF v Cannes či nejnovější dílo proslulého japonského režiséra Kaneta Šindó Pohlednice (Ichimai no hagaki, 2010), desítkami cen ověnčené španělské historické drama Tmavý chléb (Pa negre, Agustí Villaronga, 2010) a mnoho dalších. Kromě festivalových hitů a děl předních a již známých filmových autorů bude prostor věnován i titulům ze států, jejichž kinematografie čeští diváci příliš neznají, ale rozhodně stojí za zhlédnutí. Ujít by si neměli nechat například kubánský film Habanastation (Havanastation, Ian Padrón, 2011) nebo vietnamský snímek The Prince and the Pagoda Boy (Khát vọng Thăng Long, Trong Ninh Luu, 2010).

    V současné době intenzivně jednáme například o účasti bulharské, srbské a vietnamské delegace.

  • DOPROVODNÉ SEKCE

    Film není jen zábava, ale také prostředek zajímavého poznávání. Tato myšlenka se odráží také v dramaturgické koncepci doprovodného filmového programu CINEMA MUDNI. Po loňském zdařilém pokusu s rumunskými a ruskými filmy jsme se rozhodli nadále pokračovat v rozšířených prezentacích kinematografií jednoho konkrétního geografického teritoria, jenž má v daném ročníku své zástupce také v hlavní programové sekci. Letos bude tato část programu věnována pobaltským státům. Po zkušenostech z předchozích ročníků bude tato část programu podstatně rozšířena a časově uzpůsobena tak, aby nekolidovala s projekcemi „oscarových“ filmů. Projekce budou proto zařazeny zejména do druhé poloviny konání festivalu.

    „Chceme se zaměřovat primárně na kinematografie se zajímavým vývojem, který ovšem není tuzemskou festivalovou komunitou detailněji reflektován. To je případ pobaltských kinematografií, jejichž specifika představíme právě letos. Ačkoliv se snímky ze severní Evropy těší trvalé oblibě, filmová tvorba z Litvy, Lotyšska a Estonska je v Česku stále prakticky neznámá. Prosazuje se zde přitom nová generace filmařů (Veiko Õunpuu, Jaak Kilmi, Šarūnas Bartas, Kristina Buozyte, Alexander Hahn a další), která postupně získává těmto kinematografiím mezinárodní renomé. (dramaturg Lukáš Skupa).

    Jak vypadá pobaltská produkce v kontextu mezinárodních filmových trendů, nakolik čerpá z domácích filmových tradic, nebo jak se tvůrci vyrovnávají s komunistickou minulostí vlastních zemí, se budou moci návštěvníci přesvědčit v kolekci přibližně dvaceti filmů z „postsocialistické éry“. Obzvláště divácky zajímavé mohou být například snímky Střevíček (Kurpe, Laila Pakalnina, 1998), který má v Lotyšsku pověst jednoho z nejlepších domácích filmů, nebo estonská Třída (Klass, Ilmar Raag, 2007) oceněná, mimo jiné, také na MFF Karlovy Vary. Exkluzivní českou premiéru bude mít v Brně tragikomedie Návrat seržanta Lapina (Serzanta Lapina atgriesanas, Gatis Smits, 2010), která měla původně zastupovat Lotyšsko v letošním oscarovém klání. Stále jednáme také o uvedení filmů Šarūnase Bartase, nejvýznamnějšího současného režiséra tohoto teritoria. K projekcím pobaltských snímků připravujeme rovněž tematický doprovodný program.

    Filmovou nabídku letošního ročníku pak završí tradiční výběr TO NEJLEPŠÍ z Oscarů a Českých lvů 2012. Oceněné domácí filmy by měli divákům přijet osobně představit také někteří jejich tvůrci.

    Ve spolupráci s televizí Nova Cinema (letošní hlavní mediální partner) a společností BIOSCOP pak připravujeme pro diváky festivalu speciální překvapení spojené s exkluzivní předpremiérou českého filmu Probudím se včera (Miroslav Šmídmajer, 2011). Filmový týden uzavřeme již tradičně slavnostním vyhlášením cen MFF CINEMA MUNDI udělovaných studentskou porotou.

  • SPOLUPRÁCE S MASARYKOVOU UNIVERZITOU

    Festival nadále úzce spolupracuje s Masarykovou univerzitou, především s filozofickou fakultou. Pokračování a rozšiřování spolupráce se studenty brněnských škol pokládáme za jeden ze strategických cílů, jímž se dále prohlubuje základní koncept festivalu spojený se vzděláváním a poznáváním. Ten zůstává patrný nejen v programové koncepci CINEMA MUNDI, ale i z hlediska jeho praktické organizace. Studenti překládají titulky k festivalovým snímkům, připravují lektorské úvody a v rámci svých školních praxí získávají cenné zkušenosti při organizaci a zajišťování každodenního chodu festivalu. Studenti tvoří také odbornou porotu, která rozhoduje o udílení cen MFF CINEMA MUNDI.

    „Za nejvýraznější specifikum CINEMA MUNDI stále platí těsné propojení se studenty v Brně, čímž se pojem poznávání, o který se snažíme už v programové koncepci, ještě více prohlubuje. Se studenty počítáme jako s důležitým segmentem publika a zároveň nacházejí velké uplatnění při přípravách a organizaci festivalu. Nabízí se jim tudíž nejen možnost poznávání skrze festivalové filmy, ale i získávání cenných zkušeností v rámci praktického chodu festivalu.“ (dramaturg Lukáš Skupa)

  • VSTUPENKY

    Ceny vstupného zůstávají stejné jako minulý rok – základní vstupenka stojí 99 Kč, snížené vstupné pro studenty a seniory 79 Kč. Festival pass (4 + 1 zdarma) 396 Kč, se slevou pro studenty a seniory 316 Kč. Předprodej bude zahájen ve druhé polovině února.

    Monika Futáková

  • Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

    Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.