Erika Hníková, režisérka nového filmu Nesvatbov, na projekci a besedě v Brně
Režisérem večera je Erika Hníková, jejíž třetí celovečerní film Nesvatbov přichází počátkem prosince do kin, a která bude na projekci a následné besedě osobně přítomna.
Promítnuta budou její dvě díla: studentská práce Čtyři kroky dvojpůlka a Landův lektvar lásky – dokumentární film, ve kterém tvůrci portrétují Daniela Landu prostřednictvím divadelního představení Tajemství Zlatého draka.
Vstup volný.
Česká dokumentaristka.
Absolvovala Katedru dokumentární tvorby na pražské FAMU. Během studia na FAMU byly její filmy několikrát oceněny. V roce 2001 dostala Čestné uznání na Ekofilmu Český Krumlov za film Čtyři kroky dvojpůlka, v roce 2002 obdržela za stejný film Cenu nadání Josefa a Marie Hlávkových na Academia film Olomouc a Čestné uznání v kategorii dokumentární tvorba na Festivalu FAMU za film Naše třída. Její absolventský film Ženy pro měny zaznamenal úspěch v kinosálech i na DVD a v roce 2004 získal Cenu diváků na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Jejím druhým dlouhometrážním dokumentem je snímek Sejdeme se v Eurokempu z roku 2006. Od července 2006 do září 2007 pracovala Erika Hníková jako šéfredaktorka časopisu Nový Prostor. Česká kina uvedou 9. prosince její nový film o proměně partnerských vztahů a vzrůstajícím počtu tzv. singles s názvem Nesvatbov.
2. rocnik FAMU, zadani: portrét
15letá dívka žije na malé moravské vesnici. Chce uniknout a dostat se do velkého světa. Jaké jsou její možnosti?
Režie: Erika Hníková
Kamera: Martin Schinabek
Zvuk: Milan Petrinjac
Stopáž:18 minut,
Rok: 2000
V brněnském Národním divadle měla loni na podzim premiéru hra Tajemství Zlatého Draka. Dokumentární film Landův lektvar lásky nehodnotí představení z hlediska umělecké kvality. Tvůrci pořadu se snaží skrze tuto inscenaci prozkoumat proměnu jednoho z autorů této divadelní hry, Daniela Landy, od “skinheadského barda” z počátku 90. let až po současnost, kdy spoluzakládá tzv. Legii zlatého draka. Dřímá v něm, krom nezměrné energie, hrozba pramenící z jeho temné minulosti, nebo už je to jen “hvězdička showbusinessu”?
„Myšlenkou natočit takový dokument jsme se zabývali již od chvíle, kdy jsme se dozvěděli, že představení má v Národním divadle vzniknout,“ říká jeden z autorské dvojice Richard Komárek. „Velkou měrou k tomu přispěly i velmi vyhraněné, někdy až hysterické reakce médií, způsobené účastí Daniela Landy na tomto projektu. Chtěli jsme se na celou problematiku podívat kriticky, z trochu většího nadhledu.“
Režie: Erika Hníková, Richard Komárek
Kamera: Jiří Strnad, Tomáš Nováček
Střih: Šimon Špidla
Zvuk: Petr Šoltys
Dramaturgie: Kamila Zlatušková
Vedoucí produkce: David Butula
Vyrobilo: Centrum publicistiky a dokumentu, Televizní studio Brno, Česká televize
Šéfproducent: Pavel Plešák
Stopáž: 57 min.
Cyklus projekcí televizních dokumentů nazvaný Film kantina se koná ve studiu Falk na Gorkého ulici v Brně každé druhé úterý v měsíci od 19 hodin a uvádí především dokumenty brněnského studia ČT, které je spolupořadatelem, za podpory o.s. Studio 19.
„Cyklus projekcí Film kantina je skvělým nápadem. Je určený zejména lidem, kteří nesledují televizi, ale mají o dokumenty zájem,“ říká šéfproducent Centra publicistiky a dokumentu brněnského studia České televize Pavel Plešák.
Lucie Frgalová