Občanská hnutí z Televizního studia Brno
Dokument Osudy Pražského jara režiséra Rudolfa Chudoby je prvním z devítidílného cyklu Evropské vysílací unie (EBU) Občanská hnutí, který do vysílání ČT připravilo Televizní studio Brno. Jednotlivé dokumenty vysílá od 18. února do 21. dubna 2008 program ČT2 každé pondělí okolo 22. hodiny.
Cyklus představuje novodobé příklady občanských hnutí z obou stran bývalé železné opony, a vyplňuje tak mezeru v chápání moderní evropské historie. Jeho součástí jsou například atraktivní témata feminismu, homosexuality, ekologie, italské proslulé akce Čisté ruce, polské Solidarity apod.
Režie: Rudolf Chudoba
Šedesátá léta znamenala pro Československo vlnu politického uvolnění komunisty řízeného státu, známou jako socialismus s lidskou tváří. Lidé se poprvé od konce války cítili volněji a spontánně podporovali nové vedení symbolizované postavou Alexandra Dubčeka.
21. srpen 1968 a vpád vojsk Varšavské smlouvy zasadil všem nadějím tvrdý úder, kterým započalo období frustrace a návratu k totalitní normalizaci. Důsledky byly pro Československo hrozivé – zemi opustilo na sto tisíc schopných lidí. Ti ostatní ztratili motivaci aktivního života a důvěru ve vedení země, na kterou museli čekat až do roku 1989.
Autorem scénáře je brněnský novinář Luděk Navara. Hrdiny dokumentu pak televizní moderátorka Kamila Moučková, exilový spisovatel Jan Beneš (zemřel 2007) a dělník Josef Novotný.
Režie P. Delporte
Tisíce žen stávkovaly v roce 1966 v belgické zbrojovce s heslem “za stejnou práci stejný plat”.
Režie H. van Ravenswaay
Holandsko bylo první zemí na světě, kde získali homosexuálové stejná práva jako heterosexuálové.
Režie E. Martínez, M. Mestres
Hnutí frustrovaných obyvatel španělských měst bylo nejaktivnějším v odporu proti režimu diktátora Franca.
Režie P. Honkanen
Švédský model rovnosti žen a mužů byl realizován v 70. letech, ovšem nikoli zásluhou politiků.
Režie T. Vare
Ekologické hnutí za záchranu lesů a jezer ve Finsku na konci 70. let dalo vzniknout politické straně na půdě parlamentu.
Režie R. Skov
Mírové hnutí vypuklo v Evropě na začátku 80. let jako reakce na napjaté vztahy mezi Západem a Východem ve stínu studené války s hrozbou jaderného útoku.
Režie I. Engler
Bogdan Borusewicz založil hnutí Solidarita a dnes se vyjadřuje k iluzím a deziluzím posledních dekád.
Režie M. Cascavilla
Začátek 90. let byl v Itálii ve znamení akce Čisté ruce – série soudních procesů týkajících se politické korupce, což vedlo k pádu velkých stran v zemi.
Hana Orošová