Symbolem současných vysokoškolských reforem je Milan Kindl
„Chtěli jsme formou happeningu vyjádřit znepokojení z možných důsledků plánovaných reforem vysokého školství a veřejně upozornit na to, že se reforma vysokých škol týká všech, nejen vysokoškolských pedagogů a studentů. Postava proděkana Kindla je symbolem vstupu logiky trhu na půdu vysokých škol, jehož následkem došlo k proměně vzdělání ve zboží a ovládnutí veřejné instituce vysokého školství soukromými zájmy politických a podnikatelských elit.,“ uvedla mluvčí akce Alice Červinková.
Reformy navrhují zcela zásadní změny v organizaci vysokoškolského studia, aniž by byly předloženy k diskusi argumenty na jejich podporu. Zásadní kritické připomínky vysokých škol, vysokoškolských organizací a dalších aktérů nejsou při přípravě věcného návrhu zákona brány potaz. Uvedení nového zákona do praxe by podle aktivistů znamenalo ohrožení kvality vysokoškolského studia a nezávislosti vysokých škol: „Široce přístupné vzdělání a vědění je důležitým cílem, cesta k němu ale nevede přes devalvaci studia, ani vybudováním manažersky řízených podniků, do jejichž chodu budou zasahovat ekonomické zájmy.“
Iniciativa kritizuje i školné. „Neustále se opakuje, že vysokoškolské vzdělání je výhodná investice, protože představuje záruku dobrého zaměstnání a vysokých příjmů. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že v mnoha zemích toto rovnítko dávno neplatí a brzy nebude platit ani v Česku. Absolventi budou stále obtížněji nacházet odpovídající uplatnění na trhu práce a zároveň budou zatíženi dluhy za studium. Školné nebude ani nutně znamenat finanční přínos pro vysoké školy, spíše půjde ruku v ruce se snižováním veřejných výdajů. Spojování poplatků za vysokoškolské studium se zvýšením jeho kvality tedy nedává smysl,“ uzavírá Červinková.
Alice Červinková