Bangladesh TV – reportáž bangladéšské televize vyrobil autor mystifikací Filip Remunda pro kampaň Česko proti chudobě
V kontextu akcí za odstranění extrémní chudoby je jedním z cílů upozornit na globální souvislosti neuspokojivého stavu dodržování lidských práv při výrobě textilu v zemích globálního Jihu, kde denní mzda 1 euro není výjimečná. S tím dává do souvislosti úpadek tradiční výroby textilu v Evropě. Během Evropského roku rozvoje 2015 bude kampaň dále upozorňovat na nutnost zavést standardy zajišťující důstojné životní a pracovní podmínky v různých koutech planety.
Tomáš Tožička z kampaně Česko proti chudobě k tomu říká: „K vytvoření mystifikační kampaně nás vedla snaha ukázat, že nás napříč kontinenty mohou spojovat události, které se zdají být vzdálené. A je právě úkolem zpravodajství tyto informace přinášet. Protože se však zprávy stávají čím dál banálnějšími a stereotypnějšími, je nadsázka a humor vhodnou formou, jak jim nastavit zrcadlo a přitom přinést podstatné informace do veřejného prostoru. Naše klipy TV Botswana a nyní Bangladesh TV ukázaly, že se to daří.“
Petr Mareš z organizace NaZemi k tomu dodává: „Jedním z důsledků tzv. optimalizace nákladů výroby je masivní přesun oděvní výroby do zemí globálního Jihu. Naprostá většina oděvních společností, které tam svou výrobu přesunuly, neřeší bezpečnost práce či úroveň pracovních podmínek. Zajímá je samozřejmě především rychlost dodávek a zisk. Není tedy divu, že se továrny zřítí, byť z různých důvodů. V Bangladéši je to naprosto nevyhovující technický stav továren a neodpovědnost jejich majitelů a v Prostějově pravděpodobně tolik zmiňovaná konkurenceschopnost. Je to zkrátka výsledek neodpovědného jednání korporací a jejich rezignace na dlouhodobě udržitelnou výrobu. Zaměstnanci oděvních továren na celém světě jsou v podstatě na jedné lodi, pod tlakem neviditelné ruky trhu, kterému nemohou sami čelit.“
Spot natočil režisér Filip Remunda ve spolupráci s předními českými filmaři a umělci. Spoluautorem scénáře je Matouš Outrata (mj. střihač filmů Muži v říji, Rodina je základ státu nebo cyklu České století). Produkce se ujal Martin Kořínek, který pracoval na filmech Tmavomodrý svět nebo Milenci a vrazi, hudbu složil Tomáš Kelar ze skupiny MidiLidi a grafický corporate design včetně loga TV Bangladesh vytvořil Lukáš Francl.
„Těsně před odstřelem OP Prostějov jsem zvažoval, že by se obraz demolice naší největší textilky mohl stát inspirací dokumentárního filmu o tunelářských praktikách českých zlodějů, kteří se už pětadvacet let převlékají za manažery. Nakonec jsem ten mocný obraz investoval do spotu Bangladesh TV. Z mé strany se jedná o přátelskou mystifikaci, v jejímž rámci mé veškeré tvůrčí úsilí směřovalo k tomu, aby se výsledný tvar co nejvíce podobal vysílání televize z Bangladéše. Všechny ostatní informace ve spotu uvedené jsou pravdivé. Zvláštní redaktorku dokonce hraje Nadirah Mujumdar, první bangladéšská televizní reportérka – žena. Všechny zpovídané bývalé zaměstnankyně OP Prostějov, včetně prostějovského radního a bývalého poslance Pavla Smetany, jsou reálné postavy, které ve spotu hovoří samy za sebe,” dodává Remunda.
Česko proti chudobě