Bělorusko: lidská práva vystěhována
Ten je od srpna roku 2011 držen v běloruském vězení a na konci ledna t. r. mu byl definitivně potvrzen trest 4,5 let vězení ve zpřísněném režimu a konfiskace majetku. Součástí konfiskovaného majetku je i kancelář organizace VIASNA, kde tato organizace poskytující pomoc obětem politických perzekucí v Bělorusku sídlí od roku 2000. Ales Bjaljacký je organizací Amnesty International řazen mezi vězně svědomí a je také navržen na Nobelovu cenu míru.
Skříně, židle, stoly, počítače, lampičky i záchodová mísa – to vše dnes vyložily stěhovací vozy před budovu Velvyslanectví Republiky Belarus v Praze. Místo evidenčních čísel však bylo kancelářské vybavení označeno plakáty s heslem Bělorusko: lidská práva vystěhována a Svobodu pro Alese Bjaljackého. Tak vypadala česká podoba série mezinárodních akcí na podporu běloruského politického vězně Alese Bjaljackého a lidskoprávní organizace VIASNA, jejímž je prezidentem. Organizace VIASNA se zabývá pomocí obětem politických perzekucí v Bělorusku či monitoruje falšování a narušování volebního zákona při volbách v zemi. VIASNA vznikla v roce 1996, ale již v roce 2003 byla běloruským režimem zakázána za svůj nezávislý monitoring voleb. VIASNA je také členem prestižní organizace Mezinárodní federace lidských práv a Ales Bjaljacki se stal místopředsedou této instituce. Výbor OSN pro lidská práva konstatoval, že zákazem činnosti organizaci VIASNA bylo porušeno mezinárodní právo.
Vzhledem k tomu, že organizaci VIASNA byla režimem v Bělorusku odebrána oficiální registrace, sídlila a pracovala tato organizace přímo v bytě svého prezidenta Alese Bjaljackého. V létě loňského roku proběhla v tomto bytě policejní razie, policie zabavila počítače a datové nosiče a následné zadržela i samotného Alese Bjaljackého. Na konci ledna t. r. pak minský soud potvrdil pro Bjaljackého rozsudek 4,5 roku vězení ve zpřísněném režimu a konfiskaci majetku. Přestože veřejná sbírka v Bělorusku shromáždila vysokou sumu, kterou soud Bjaljackému uložil, ani její zaplacení nezabránilo v konfiskaci kanceláře organizace VIASNA, jíž bylo nařízeno vystěhování.
„Bělorusko se lidská práva snaží vystěhovat od okamžiku, kdy se do jeho čela postavil prezident Alexandr Lukašenko. Vězní a vystěhovává i samotné obránce občanských a lidských práv,“ komentuje symboliku dnešní akce před běloruskou ambasádou Radka Vejrychová z Nezávislého sociálně ekologického hnutí – NESEHNUTÍ.
„Alese Bjaljackého osobně znám z doby, kdy jsem v Bělorusku monitoroval, jakým způsobem vládnoucí režim falšuje a manipuluje průběh voleb a referenda v roce 2004. Vím, že práce Alese i centra VIASNA zdaleka nekončí u pomoci obětem politických perzekucí v Bělorusku. Skrze své mezinárodní kontakty podporují obránce lidských práv v Kyrgyzstánu, Egyptě, Tunisku i dalších zemích. Nechci jen nečinně přihlížet tomu, jak se vládnoucí režim v Bělorusku snaží tyto odvážné lidi umlčet,“ vysvětluje svoji účast na dnešní akci Milan Štefanec.
„Způsob, jakým Alexandr Lukašenko zachází se svými oponenty, je ostudný – a je hanbou civilizované Evropy, že nedokáže najít způsob, jak mu v tom zabránit. Zejména vlády a občané zemí, v nichž vládl desítky let komunistický režim, nesmějí na běloruské obhájce lidských práv zapomenout – a Ales Bjaljacký není jediný, kdo je obětí lukašenkovských represí – a alespoň upozorňovat a hledat cesty, jak jim přispět na pomoc,“ vysvětluje význam mezinárodní podpory Petruška Šustrová, předsedkyně správní rady sdružení Občanské Bělorusko.
Milan Štefanec
Petruška Šustrová