Bořek Šípek vystaví své sklo na Špilberku
Světoznámý výtvarník, architekt a designér Bořek Šípek po návratu z emigrace se jako blízký přítel prezidenta Václava Havla stal hlavním architektem Pražského hradu. Zapojil se i do dalších činností. V duchu své původní sklářské profese spoluzaložil v Novém Boru slavnou sklářskou firmu Ajeto. Je také vysokoškolským pedagogem, v 90. letech působil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, dnes je děkanem a pedagogem na Technické univerzitě v Liberci.
Bořek Šípek – Sklo
Světoznámého výtvarníka, architekta a designéra vychovával jeho strýc sklářský mistr René Roubíček a sklářství se stalo oborem, jež si na prahu dospělosti zvolil za svůj. V roce 1968 Bořek Šípek odešel jako devatenáctiletý do emigrace. Díky píli a houževnatosti vystudoval v Německu architekturu a filozofii. Později přesídlil do Nizozemska, kde navrhoval nejrůznější stavby i interiéry. Podílel se např. na realizaci Muzea moderního umění v Den Boschi v Nizozemsku, mezi jeho díla patří také pařížské butiky módního návrháře Karla Lagerfelda. V Tokiu pomohl realizovat obchodní dům Ginza. V německém Wolfsburgu to byl pro změnu pavilón automobilky Škoda. Je milovníkem Thajska a v jeho duchu provozoval restauraci v Praze na Starém Městě. Šípek je samozřejmě také autorem jejího designu. Spolupracuje také s televizí, pro níž navrhl cenu do soutěžního pořadu se zaměřením na historii O korunu krále Karla. V roce 2008 se Bořek Šípek podílel na instalování první výstavy českých umělců v čínském Pekingu. O měsíc později byla na pražské výstavě s názvem Křehký na Designbloku 2008 představena Šípkova limitovaná kolekce nástěnného porcelánového svítidla.
Bořek Šípek je nezvyklý typ a velmi moderně uvažující, charismatický člověk. Sklo, které dělá, je přesně takové. Má příběh, je magické.
Michaela Budíková