Brněnské pověsti
Pověsti a legendy milují lidé od pradávna. Díky nim můžeme objevovat historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou i oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé. Možná si myslíte, že jsou brněnské pověsti pro děti a dospělým nic neříkají, ale opak je pravdou. Které jsou ty nejznámější?
Pověst o brněnském drakovi
Jednou se proslýchalo, že u řeky Svratky žije drak, který zde má svou jeskyni. Sužoval své okolí, byl neustále hladový a požíral cokoliv, co se mu dostalo do spárů. Místní byli vyděšeni, a proto radní města slíbili velkou odměnu sto zlaťáků tomu, kdo draka zabije. Dlouho se nikdo nehlásil, protože nenalezl dost odvahy, až jednou se ve městě objevil řeznický tovaryš, který chodil vandrem po světě. Ten se draka vůbec nebál. Chtěl jediné – velkou volskou kůži a pytel nehašeného vápna. A i když byli místní k jeho postupu dost skeptičtí, přesto mu dali, oč je žádal. Řezník zašil vápno do kůže a položila jej k řece na místo, kde se drak objevoval. Za nějakou chvíli drak skutečně přilezl a pustil se do kůže, kterou považoval za mrtvého vola. Když ji celou sežral, pěkně ji zapil vodou ze Svratky a odpočíval. Ale to neměl dělat. Vápno v něm začalo vřít, a nakonec drak prasknul. Od té doby se Brňané nemusí obludy bát a jeho vycpaná kůže visí v průchodu na Starou radnici.
ZDROJ: Wikimedia Commons
Pověst o kamenné panně
Pozorní turisté nebo místní si všimnou, že v zadní části dvorního traktu domu č.16 na Orlí ulici je k vidění zvláštní socha, možná spíše reliéf mladé a půvabné ženy. Její smutný příběh vypráví o nešťastné lásce. Kamenná panna byla původně mladou Johankou, do které se zamiloval syn z urozené rodiny. Jenže jak už to tak bývalo, takový vztah nikdo neschvaloval a pro Johanku to ve službě znamenalo akorát více trápení. Když matka viděla, že syn na Johance tolik lpí a odmítá bohaté nevěsty, rozhodla se zakročit razantně. Počkala si, až s otcem vyrazil na celý den do okolních lesů na lov, a hned dívku obvinila, že je čarodějnice, která jejího syna uhranula. Marně se dívka bránila, marně prosila. Když viděla, že není záchrany, raději v zoufalství skočila do studny. Když se její milý vrátil domů, krásnou Johanku už nemohl zachránit. Ale protože ji opravdu miloval, nechal si její podobu vytesat do kamene a její krása zdobí zdejší stěnu dodnes.
ZDROJ: Wikimedia Commons
Pověst o Černé madoně
Ještě na konci 19. století bylo poměrně běžné, že téměř každá brněnská rodina měla doma kopii obrazu Černé madony, který původně visíval v kostele svatého Tomáše. Jedná se o olejomalbu, která je ale netypická tím, že je malovaná skutečně tmavými barvami – odtud tedy název Černá Madona svatotomská. Povést praví, že obraz namaloval svatý Lukáš. Císařovna Helena, matka Konstantina Velikého, jej následně převezla do Cařihradu a o pár let později jej český král Vladislav nechal uložit na Pražském hradě. Tam byl uchován až do panování Karla IV, který svěřil moravské markrabství svému bratrovi Janovi Jindřichovi (Lucemburskému). Morava pod jeho vedením jen vzkvétala a v Brně nechal postavit kostel svatého Tomáše a vedle něho klášter – při slavností svěcení mu Karel IV. věnoval právě obraz Černé madony. Madona byla vnímána jako silný ochranný symbol a na základě mnoha proseb, které k ní lidé směřovali, dokonce zachránila Brno před náporem švédských vojsk – alespoň tak se to říká. Dnes je obraz přestěhován do klášterního kostela na Starém Brně, kde visí nad hlavním oltářem.
ZDROJ: Wikimedia Commons
Kde si přečíst brněnské pověsti?
Asi nejsnadněji lze najít brněnské pověsti online. Stačí zadat heslo do prohlížeče a můžete procházet stránky, kde vždy najdete ty nejčastější i méně časté příběhy a legendy z Brna a jeho okolí. Špatným nápadem nemusí být ale ani zkusit navštívit nějaké představení nebo se podívat na videa na YouTube, která jsou k tomuto tématu zpracovaná. A pokud jste spíše vášniví čtenáři, samozřejmě existují i knihy, kde se zevrubně popisují právě brněnské pověsti. Kniha, která by byla nejlepší, asi neexistuje – každá má něco do sebe a každý autor pojímá problematiku pověstí originálně a zajímavě.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay