Čtení romských pohádek
„…Romské pohádky jsou pozůstatkem dob, kdy si lidé dovedli spolu sednout a vyprávět si. Kdy nebyla televize ba ani rozhlas. Kdy lidé spolu mluvili a uměli se poslouchat. Kdy patrně byl člověk člověku spíše člověkem než vlkem…“
Dobrý den, dovolujeme si vás pozvat na další z doprovodných programů k výstavě
Čalo voďi / Sytá duše (Romská literatura v ČR) do dvora Muzea romské kultury v Brně, Bratislavská 67, na tento čtvrtek 22. 6. 2006 v 18 hod., kdy začíná
Čtení romských pohádek v podání herce pražského divadla Orfeus Radima Vašinky. MgA. Lucie HofmanováBěhem večera zazní několik romských pohádek z rozsáhlého sběru Mileny Hübschmannové ve vynikajícím přednesu Radima Vašinky. Pohádky byly v bývalém Československu živou součástí romského folklóru až do 70. let 20. stol. V tradiční romské komunitě nespadaly do žánru vyprávění pro děti, ale byly určené především dospělým. Právě prostřednictvím pohádek se Romové jako komunita utvrzovali o své vlastní existenci, sounáležitosti a vypořádávali se s nepříznivými okolnostmi života. Ústřední postavou pohádek je chudý Rom, který vítězí nad zlem, často pomocí svého důvtipu, někdy i jen díky osudu.
Motivy, které se v romských pohádkách objevují, patří ke společnému indoevropskému dědictví – některé známe z pohádek našich i jiných evropských národů, jiné jsou shodné s motivy pohádek indických či arabských. Pro romské pohádky je specifické především řetězení jednotlivých motivů a jejich aktualizace, daná tím, že žánr pohádek byl mezi Romy v bývalé ČSSR donedávna živý. V romských pohádkách se tak vedle králů a draků objevují i ministři kultury či výstavby, romský hrdina dostane za odměnu panelák či žádá stavební povolení, krásná princezna „září krásou jako dvoustovka žárovka“.