Demonstrace proti kožichům
Dobrý den,
rádi bychom Vás pozvali na demonstraci proti kožešinám, která se
uskuteční v sobotu 20. 12. v čase od 13 do 16 hodin na Náměstí Svobody:
Stop nošení cizí kůže
V sobotu dne 20.12. se na Náměstí Svobody sejdou aktivisté a aktivistky, kteří přijdou podpořit akci proti výrobě, prodeji a nošení pravých kožešin. Budou zde poklidně demonstrovat a vysvětlovat kolemjdoucím, že proto, aby jim bylo teplo či byli moderně oblečeni nepotřebují oblékat cizí kůži.
V dnešní době je role kožichů už pouhou módní záležitostí. Na žádné polární expedici se nesetkáme s velkými těžkými kožichy. V dnešní době známe mnohem lepší materiály, které nás chrání od chladu i deště. Proto se aktivisté a aktivistky rozhodli/y na tyto skutečnosti poukázat a nabídnout lidem mnohem přijatelnější a v mnoha ohledech lepší alternativu.
V současnosti velmi pobuřují kruté záběry zabíjení tuleních mláďat. Ty jsou tlučeni palicemi, aby se co nejméně poškodila tolik ceněná kožešina. Lidé jsou otřeseni a zhnuseni, že se tohle v moderních státech děje. Proti tomu se postavilo mnoho neziskových organizací i Evropská unie, která zakázala dovoz a prodej kožešin tuleních mláďat tímto způsobem získaných. Původním severským obyvatelům byla udělena výjimka.
Zvláštní je, že odchov kožešinových zvířat připadá většině lidí normální. Podívejme se na takovou kožešinovou farmu. Jsou zde klece o velikosti 40×40×40 cm, pro všechny zvířata stejné. Například nutrie, bobři, norci, lišky nebo lasičky mají v přirozeném prostředí působnost i několik kilometrů čtverečních. V těchto miniaturních klecích je jim jakýkoliv pohyb znemožněn. Dno klece je tvořeno pouze z drátů, aby výkaly mohly propadávat dolů a neznečišťovaly tak kožich. Usmrcení zvířat je voleno takovým způsobem, že kožich zůstane nejlépe vůbec nepoškozen. Většinou jde o lámání vazu, uškrcení, otravy výfukovými plyny či oxidem uhličitým a uhelnatým.
Pravdou je, že v současnosti klesla poptávka po celokožešinových oděvech. Nosí se především kožešinové lemy, které zdobí okraje oblečení. Tyto kožešinové lemy, také pocházejí z kožešinových farem a smutné je, že si mnohdy lidé ani neuvědomují, co na sobě nosí. Zvláště u mladé generace jsou tyto ozdoby velmi populární.
Málo lidí také ví, že farmy se zvířaty velmi zatěžují životní prostředí. K vyčištění kůže a zabránění jejího rozkladu je potřeba silných toxických chemikálií, z nichž některé jsou prokazatelně rakovinotvorné.
Pro všechny výše nastíněné důvody se aktivisté a aktivistky sejdou a budou se snažit lidem nabídnout alternativu a tou je nepodporování kožešinového průmyslu. Nechtějí měnit módu, ale pouze její způsoby. Textilní průmysl je v dnešní době tak vyspělý, že oděvy se dají vyrábět i z lepších materiálů, které na pohled mohou být stejné jako kožešiny, lépe se však udržují, jsou lehčí a tou největší výhodou je, že jejich výroba v sobě nenese ani utrpení, ani smrt.
Magdaléna Navrátilová
Za práva zvířat NESEHNUTÍ