Warning: sprintf(): Too few arguments in /www/doc/www.informacezbrna.cz/www/wp-content/themes/covernews/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 254

Gazdina roba – v sobotu 6. 11. 2010 na ČT2

  • Právě před rokem, loni v listopadu, natočilo brněnské studio České televize v Mahelově činohře Národního divadla v Brně divadelní představení Gazdina roba. Záznam vysílá ČT2 v sobotu 6. listopadu 2010 od 20 hodin. Pořad vznikl v Centru hudební a divadelní tvorby, režie divadelního představení i televizního záznamu Břetislav Rychlík.

    Na televizní obrazovku se dostává představení, kde scénografie, kostýmy, hudba i herecké výkony umocňují novou interpretaci tohoto klasického díla české dramatiky spisovatelky Gabriely Preissové. Východisko pro svou koncepci nalezl režisér paradoxně ve svém záporném vztahu ke Gazdině robě, která mu, jak sám říká, vždy připadala směšná a archaická. Snaha vypořádat se s tímto přístupem ke hře pak Rychlíkovi umožňuje zcela novou interpretaci, oproštěnou od zavedených klišé. Eva tak již není ryze tragickou hrdinkou, která je k sebevraždě “donucena” okolím a slabošským milencem, ale naopak sama se stává téměř negativním činitelem celého příběhu ve smyslu svého osobního sobectví, které ji až bezohledně žene k vytyčenému cíli. Je to ona, kdo rozbíjí hned dvě rodiny, ona, kdo bezmezně a zaslepeně věří svému milenci, s nímž žije i přes pohrdání okolí. A proto ne společnost, ale vlastní prozření ji vede až k sebevraždě. Rychlíkova neotřelá interpretace tak umožňuje chápat Gazdinu robu z nového úhlu, jako příběh lásky, která žene sama sebe do neštěstí. Nový text i samotná interpretace jsou pak zcela jistě jednou z kladných stránek celé inscenace.

    Jednoduchá, a přesto dokonale funkční scéna podporuje Rychlíkovu myšlenku oproštění se od patetičnosti příběhu, falešného romantismu a pseudofolkloru. Tuto funkci ostatně plní i kostýmy, které rovněž kombinují černou a bílou barvu a rezignují tak na zdobnost a bohatost slováckých krojů. Kostýmy zdobí jednoduché ornamenty, jež z látky pokračují na samotné tělo aktérů. Rychlík tak chce poukázat na folklor v jeho nejautentičtější podobě. Hudební složku inscenace zajišťuje hudecká kapela Petra Mičky – autentická horňácká hudba zahraná živě na jevišti je dalším kamínkem do Rychlíkova pojetí folkloru v divadelním tvaru. Ten naplňují zajímavé herecké výkony – zejména ústřední trojice krajčírky Evy (Eva Novotná) a Mánka (Václav Vašák) a Evina manžela Samka (Petr Halberstadt) vytváří půdorys, na němž se střetává rozum, cit, zásady i společenské předsudky. Dále hrají Ivana Valešová, Drahomíra Hofmanová, Marie Durnová, Zuzana Ščerbová, Jaroslav Dufek a další.

    Hana Orošová, tisková mluvčí ČT TS Brno

  • Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

    Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.