HLASOHLED zahajuje již druhý ročník svojí existence
Hlas je nejpřirozenějším nástrojem každého člověka.
Dílny jsou určeny všem těm, kteří mají zájem jej (znovu)objevovat, otevírat, rozvíjet.
Nezáleží na míře zkušenosti nebo dovedností, dílny jsou otevřeným setkáváním, kde vše probíhá dobrovolně.
Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového, co vás třeba obohatí.
HLASOHLED, centrum pro práci s lidským hlasem, je iniciativou, která si klade za cíl nabízet obsahově i kulturně pestrou nabídku dílen zabývajících se zpěvem a obecněji rozvojem práce s lidským hlasem. Vedle řady zajímavých workshopů proběhne také konference věnovaná lidskému hlasu.
Otevřením letošního Hlasohledu bude dílna alikvotního zpěvu s Wolfgangem Sausem, následuje program Hlasohledu na letošní rok, více informací o jednotlivých bodech viz níže.
- 23-24 června: Dílna alikvotního zpěvu – Wolfgang Saus (NĚMECKO)
- 18-19 srpna : Dílna Setkání se svým hlasem – Iva Vostárková
- 22-23 září : Staré runové písně a vícehlasy – Tellu Turkka (FINSKO)
- 27-28 října : Moravská a slovanská lidová píseň jako zdroj živé inspirace – Zuzana Vlčinská 10-11.
- listopadu: Africké polyfonie, vibrující zvuk – Anita Mahdia Daulne (ZAIR/BELGIE)
- 24. listopadu: konference Hlas a etnicita, České muzeum Hudby
23.-24. června: Dílna alikvotního zpěvu – Wolfgang Saus (NĚMECKO)
Alikvotnímu zpěvu, tedy prastaré technice umožňující zpívat současně dva různé tóny, se může naučit každý a objevování zvučnosti vlastního těla je silným a dobrodružným zážitkem. Wolfgang Saus, jeden z nejlepších světových alikvotních zpěváků, který vedle koncertů pořádá workshopy po celé Evropě, přivítá na své pražské dílně i začátečníky.
Ukázky tvorby W. Sause si můžete poslechnout na www.oberton.org/wolfgang_saus/ws_mp3.html
18.-19. srpna : Setkání se svým hlasem – Iva Vostárková
Ivana Vostárková, hlasový pedagog, vyučuje od roku 1995 na pražské DAMU. Kromě přípravy hlasových profesionálů se věnuje i práci terapeutické. Formou individuální práce i společných seminářů pomáhá odkrývat přirozené schopnosti a možnosti hlasu, jeho neopakovatelnost a jedinečnost. Slovy lektorky: Hlas je naší prapůvodní schopností vyjadřovat emoce. Dnes nám v kontextu společenských konvencí chybí často odvaha se přirozeně projevovat. Máme spíše představu, jak bychom měli či chtěli působit, proto často potlačujeme svůj přirozený potenciál. Náš osobitý a neopakovatelný hlas tak zůstává skryt, omezen, nezní ve své plnosti. Budeme společně hledat, abychom se mohli setkat s tím, kým skutečně jsme. Pokusíme se změnit ke svému hlasu vztah, osvobodit jej.
22.-23. září : Staré runové písně a vícehlasy – Tellu Turkka (FINSKO)
Finský folklor prožívá v zemi svého původu v porovnání s jinými skandinávskými zeměmi období obrody. Jednou z pozoruhodných osobností, které oživují tradiční finskou hudbu a dále rozvíjejí její odkaz, je zpěvačka a skladatelka Tellu Turkka. Její skladby, založené na ženském vícehlasu, jsou současně harmonicky bohaté i syrové, naléhavé a dravé, evokují svět divoké a rozlehlé severské přírody a starých legend..Ukázky jsou k poslechnutí na stránkách www.sudenaika.com . Tellu Turkka je uznávána jako jedna z předních finských hudebnic a skladatelek.
V průběhu víkendové dílny lektorka účastníky naučí krátké básně z finského národního eposu Kalevaly a k ním několik melodií včetně vícehlasých úprav a také je seznámí s takzvaným ingrijským stylem – Ingrie je malá oblast na území Ruska, blízko Sankt Petersburgu, kde se mluví finsky. Vedle toho také bude věnovaný prostor improvizaci vycházející z finského hudebního prostředí.
27-28 října : Moravská a slovanská lidová píseň jako zdroj živé inspirace – Zuzana Vlčinská
Slovy lektorky: “V naší zemi máme k dispozici obrovský poklad v podobě tisíců nádherných lidových písní. Tyto písně jsou většinou přes 300 let staré, ale přesto jsou i dnes aktuální a sdělné, neboť vycházejí ze situací a nálad, které známe i my: stejně jako naši předkové zažíváme radosti, smutky, bolesti, zklamání, lásku i odpuštění. Osvojit si takovou píseň může být něco jako návrat ke kořenům svým i kolektivním, moment spočinutí v sobě samém a zároveň chvíle sdílení téže emoce v čisté, hudbou a krás¬ným jazykem kultivované podobě.“
Zuzana Vlčinská vystudovala hudební vědu na pražské FF UK. Absolvo¬vala dvouletý kurs Orffova Schulwerku u Pavla Jurkoviče a prošla řadou muzikote¬rapeutických kursů a seminářů. Již přes deset let se věnuje práci s širokou zpě¬vác¬kou veřejností, pro niž upravuje lidové písně ze slovanského okruhu s těžištěm v moravském folkloru. S lidovou písní pracuje jako s aktuálním sdělením či situací.
10.-11. listopadu: Africké polyfonie, vibrující zvuk – Anita Mahdia Daulne (Zair/Belgie)
Anita Mahdia Daulne, původem ze Zairu, je zakladatelkou a bývalou členkou celosvětově proslulé vokální skupiny Zap Mama. Již řadu let se zabývá studiem afrických hudebních tradic, zvláště se zajímá o tradici polyfonního zpěvu (Pygmejové, Buduové, Masajové, Zuluové ad). Snaží se přiblížit africké dědictví zájemcům ze západního světa a nabízí neobvyklé přístupy k hlasu a zpěvu.
V průběhu dílny budou účastníci seznámeni s širokou paletou výrazových a zvukových prostředků. Každý člen se během dialogu sólisty se sborem stane nepostradatelným jakožto jedinečný zvukový odstín, který spoluvytváří znění celku.
Více informací o dílnách Anity Mahdii Daulne naleznete na www.afropean-music.com
Sobota 24. listopadu: Konference Hlas a etnicita
Konference nabídne několik příspěvků zabývajících se pestrostí kulturních přístupů k práci s lidským hlasem. Mimo jiné vystoupí etnomuzikoložka PhDr Zuzana Jurková, foniatr MUDr Martin Kučera a další. Konference se bude konat v Českém muzeu hudby na Malé Straně.
Projekt HLASOHLED je aktivitou o.s. Půlnebí a vznikl za podpory Ministerstva kultury ČR a Hlavního města Prahy.
VÍCE INFORMACÍ O HLASOHLEDU NALEZNETE NA STRÁNKÁCH WWW.HLASOHLED.CZ , email: info@hlasohled.cz
Ridina Ahmedová, dramaturgie, Jan Rolnik, produkce