Internetová encyklopedie dějin Brna slaví 5. výročí

Zajímá Vás, kde vzplál první, lidskou rukou rozdělaný oheň na evropském kontinentě? Jaká práva měly brněnské nevěstky ve 14. století? Kdo provedl první dokumentovanou anatomickou pitvu na Moravě? Od kdy jsou brněnské domy označeny čísly? Kdo byl jmenován prvním čestným doktorem Masarykovy univerzity? Které divadlo poprvé v Evropě ozářilo světlo Edisonových žárovek? Pro koho stavěl světoznámý architekt proslulou vilu Tugendhat?

Na tyto, ale i spoustu dalších otázek, najdete odpověď na stránkách Internetové encyklopedie dějin Brna, která v těchto dnech slaví své pětileté výročí. Dnes celá databáze zahrnuje více než 18 000 hesel a téměř 8 000 obrazů. Všechny informace jsou setříděny do několika hlavních tematických okruhů, které se věnují současným i již zaniklým brněnským ulicím a náměstím, událostem, pomníkům a pamětním deskám, archeologickým lokalitám, stavbám, školám a samozřejmě i osobnostem, jejichž život byl alespoň částečně spjat s Brnem. Všechny tematické okruhy jsou mezi sebou vzájemně propojeny, což umožňuje plynulý přechod mezi jednotlivými záznamy – např. ze stránky dané osobnosti přímo k ulici, která je po ní pojmenována (v této sekci je zase možné dozvědět se nejen o původu názvu této ulice, ale i to, jaká starší pojmenování se pro ni kdy užívala, případně si ji zobrazit přímo na mapě). Pomocí vyhledavačů, vytvořených dle potřeb jednotlivých tematických okruhů, si každý může vyhledat informace a případně i obrazový materiál jen z oblasti, která je mu nejbližší.

Obsah úvodní stránky se každým dnem mění. Nabízí totiž kalendárium brněnských osobností a událostí vygenerované na aktuální dny. Veřejnosti není utajen ani přehled výročí na celý kalendářní měsíc, který je pravidelně zařazován do sekce Kukátko.

O tom, že různé údaje v této encyklopedii vyhledává stále více lidí, svědčí i meziroční nárůst návštěvnosti těchto stránek, který se pohybuje mezi 20-25 %. Z dlouhodobého sledování počtu evidovaných vstupů vyplývá, že nejžádanějším tematickým okruhem jsou Ulice. Snad i proto, že nabízí zcela aktuální výčet současných názvů všech brněnských ulic a náměstí. Nově vzniklá pojmenování jsou do encyklopedie doplňována bezprostředně po schválení Zastupitelstvem města Brna (podobně jsou aktualizovány údaje v další části databáze věnované současným i již odstraněným pomníkům a pamětním deskám). Druhý nejvyšší počet zobrazených záznamů ze strany uživatelů sledujeme v části encyklopedie věnované brněnským událostem. Dlouhodobě sledované statistické údaje týkající se návštěvnosti také potvrzují, že tradičně „nejsilnějšími“ měsíci jsou březen, duben, květen a pak říjen, listopad a prosinec. Naopak k těm „nejslabším“ patří červenec a srpen. Nejnavštěvovanějšími dny v týdnu jsou úterý a středa, nejméně lidí k nám vstupuje v sobotu. Nejvíce uživatelů je samozřejmě z České republiky, dále následují Slovensko, Německo, USA, Rakousko a Velká Británie. Zaznamenáváme však vstupy třeba i ze vzdáleného Iráku i Japonska. V případě zahraničních uživatelů se jedná nejen o naše krajany, ale i bývalé studenty některé z brněnských vysokých škol, kteří v Brně strávili část svého života.

Kdo stojí za celým projektem? Na encyklopedii pracuje autorský kolektiv, který tvoří skupina pracovníků několika brněnských kulturních a vzdělávacích institucí. Veškeré úkony – vkládání dat, návrhy na vytváření a průběžné úpravy obsahové struktury databáze, ale i pořizování a doplňování obrazové dokumentace – provádějí zcela bez nároku na honorář, nad rámec svých pracovních povinností, často ve svém volném čase.

Rozpočet encyklopedie zahrnuje pouze částky, potřebné k programování a technickému zajištění celého projektu. Ten zastřešují a na jeho financování se podílejí Muzeum města Brna, Archaia Brno o. p. s. a Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, a to jak formou přímých dotací z vlastního rozpočtu, tak zejména prostřednictvím dotací a sponzorských darů získaných od jiných subjektů (přehled institucí, které tento projekt v letech 2006-2008 finančně podpořily, je uveden na stránkách encyklopedie v sekci Finanční podpora). Na větší technické a programátorské zásahy v databázi pro letošní rok zatím nemáme dostatek finančních prostředků. Proto hlavním cílem autorského kolektivu pro nejbližší období je zejména naplnění databáze, tj. zařazování nových dat a obrazové dokumentace. Pokud by se objevil mecenáš, který by měl zájem náš projekt finančně podpořit, náš původní pracovní plán rádi pozměníme. Návrhů na úpravy, či doplnění databáze máme dost. K nim patří zejména zdokonalení vyhledávačů pro jednotlivé tematické okruhy, grafické úpravy a nabízí se i nemálo podnětů k zařazení nových tematických okruhů.

Kdy bude Internetová encyklopedie kompletní? Její autoři doufají, že nikdy. Do databáze totiž neustále zařazují nová data a obrazové materiály, které mapují nejen historii, ale i aktuální dění. Nezbývá než si přát, aby současnost i budoucnost přinášela jen ty dobré zprávy, a to nejen pro Brno, které nadále zůstává jediným v České republice, které má vlastní internetovou encyklopedii.

Jitka Šibíčková
za autorský kolektiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.