Kulturní noviny 4/2015
Téma
Rozhovor Tomáše Koloce se spisovatelem, literárním teoretikem a vydavatelem Martinem Petiškou o jeho otci Eduardu Petiškovi, andělských vteřinách a šlechticích: “Aristokratičnost je vlastností srdce, duše a svědomí, ne úředníkova rozhodnutí. Takovým rozhodnutím se nedá získat ani ztratit… “Šlechtice ducha” jsem potkal v desítkách profesí a sociálních vrstev (…) a poznal jsem v nich pravé gentlemany. A také se toho nezbavili, i když by jim to někdy přineslo veliké výhody…”
Společnost a politika
Jiří Guth recenzuje knižní rozhovor Pavla Kováře s profesorkou Helenou Illnerovou: “Úhrnem je knížka neproblematickým portrétem nevšední osobnosti. Je to krom jiného potřebný vzor pro mladé lidi, který ale není snadno přesvědčivě prezentovat.”
Kultura a umění
Petr Mezihorák si v recenzi na nový román Michela Houellebecqua Soumission klade otázku: “Pojem svobody slova a další klíčové hodnoty demokracie je potřeba znovu vyjednat. Houellebecq k tomu svým posledním románem sice vybízí, ale vzápětí couvá. Stačí to?”
Co mají spisovatelé Richard Brautigan a Pavel Řezníček společného kromě toho, že se narodili ve stejný den v roce?
Lingvistické zamyšlení na téma starodávných zeměpisných pojmenování.
Recenze na pražskou výstavu grafik Giovanniho Battisty Piranesiho, ve které si Petr Motýl posteskne: “Co ta Národní galerie v depozitářích jenom všechno má. A jak je v tomto směru skromná, jak se upejpá věci v nich skryté vystavovat, jak si je nechává pěkně tiše pro sebe…”
Tip týdne
Počteníčko
Marta Mrázová