Letos prožilo Hodinu Země čtyřikrát více českých obcí než loni

  • Na více než čtyřnásobek poskočil počet měst a obcí České republiky, které se v přidaly k mezinárodního happeningu na podporu ochrany klimatu – Hodině Země. Oproti loňským 34 jich v letošním roce zhaslo o stovku více.

    Hodinou Země to ale jenom začíná, je toho spousta, co mohou obce, firmy, jednotlivci i celá Česká republika udělat pro ochranu klimatu.

    Pátý ročník Hodiny Země proběhl včera za historické účasti 134 zemí a přibližně 4500 měst. V České republice se počet zapojených měst a obcí oproti loňskému roku vyhoupl na čtyřnásobek. Na stále nebezpečnější změnu klimatu tak svým zhasnutím symbolicky upozornilo 134 českých obcí, 60 firem a tisíce jednotlivců. Vyslaly tak společný signál, že je třeba klást větší důraz na politiku ochrany klimatu, energetické úspory a šetrnější zacházení s životním prostředím.

    Hodina Země se konala po celém světě od 20:30 lokálního času. Tma tak postupně oběhla celou planetu, když začala na Fidži a skončila o den později na ostrovu Samoa. Miliony lidí s její pomocí vyjádřily své odhodlání klimat chránit a chovat se šetrně k životnímu prostředí. „Na celém světě přinášejí jednotlivci, komunity, firmy i vlády nové příklady naší společné budoucnosti – nové vize pro udržitelný život a nové technologie, které ji pomohou uskutečnit. Ať těch 60 minut tmy pomůže světu spatřit světlo,“ prohlásil k akci generální tajemník OSN Ban Ki-moon.

    Symbolickou Hodinou Země ale snahy měst a obcí nesmí skončit. Hodinou to pouze začíná. Například starosta australského Sydney, Clover Moore, slíbil vybudování dalších šesti velkých cyklostezek a instalaci LED osvětlení v parcích a ulicích.

    Aby jej mohly následovat i české obce, vydává v těchto dnech Ekologický institut Veronica tři tématické publikace. První z nich je český překlad studie Kodaňská diagnóza, která shrnuje poslední vědecké výzkumy v oblasti změny klimatu. Druhou je publikace Jana Hollana o světelném znečištění Venkovní osvětlení v obcích a třetí představuje práci Jana Labohého pod názvem Města a ochrana klimatu, v níž naleznou samosprávy návod, jaké konkrétní opatření mohou pro snížení emisí CO2 ve svém městě učinit.

    ,Hodinové zhasnutí samozřejmě problém nevyřeší. Může být ale impulsem ke změně chování, které bude k životnímu prostředí mnohem odpovědnější. Je třeba vzít odpovědnost do vlastních rukou, aby mohly žít i další generace v podobném světě, jako my,“ prohlásil k uplynulé akci Jan Labohý z Ekologického institutu Veronica, koordinátor Hodiny Země v České republice.

    „Děkujeme všem starostům a starostkám, všem lidem z měst, obcí a firem, kteří Hodinu Země podpořili a dali o tom vědět občanům, spolupracovníkům i klientům a prostřednictvím našeho webu i celé republice a světu. Je vidět, že stále stoupá počet lidí, kteří berou ochranu klimatu vážně,“ dodává Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica.

    Mezinárodní informace a fotografie.

    Jan Labohý, koordinátor Hodiny Země 2011

    Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica

    Foto: archiv Veronica – Zalezlice, Liberec, Hansen Brno

  • Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

    Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.