Materiality
Ve středu 8. dubna 2009 se ve vile Tugendhat konal slavnostní křest publikace „Materiality“ za přítomnosti čelních představitelů města Brna, Muzea města Brna, Fakulty architektury VUT v Brně, restaurátorů, architektů a historiků umění. Kniha byla pokřtěna primátorem města Brna Romanem Onderkou, ředitelem Muzea města Brna PhDr. Pavlem Ciprianem a tvůrci – editory prof. Dr. Ivo Hammerem, vůdční osobností restaurátorských průzkumů, prováděných ve vile Tugendhat a ing. arch. Ivetou Černou, vedoucí Vily Tugendhat.
Publikace představuje unikátní sborník příspěvků mezinárodního sympozia o ochraně památek moderní architektury „ Materiality“, které se konalo 27.-29. 4. 2006 v pavilonu „A“ brněnského Výstaviště.
Tématem sympozia byla architektura klasické moderny, která se dostává poslední dobou do podvědomí veřejnosti díky zanesení některých staveb z tohoto období mezi památky celosvětového kulturního dědictví UNESCO (1996 Bauhaus, Dessau; 2000 Rietveld – Schroder Huis, Utrecht; 2001 vila Tugendhat, Brno; Tel Aviv- Bílé město, 2003). Tento fakt je sice výrazem rostoucího zájmu o tyto stavby, zároveň však nelze opomenout, že jejich materiální podstata, tedy materialita, je převážně neznámá.
Když na jaře roku 2006 zamířily do Brna více než dvě stovky odborníků z jedenácti zemí, aby se tu zúčastnily symposia, bylo jasné, že téma tohoto setkání je v mnoha ohledech výjimečné. Symposium, které společně upořádaly Muzeum města Brna, Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně a HAWK – Vysoká škola užitých věd a umění v Hildesheimu, se zaměřilo na doposud zcela opomíjené téma – na teorii a praxi zachování památek moderní architektury. Bezprostředním impulsem k uspořádání symposia se staly průzkumy fasád, interiérových stěn, vestavěných prvků ze dřeva a kovů ve vile Tugendhat. Opakované restaurátorské průzkumové kampaně, na něž jednotlivé analýzy kompilačně shrnuté v příspěvcích navazují, se zde odehrály v letech 2003-2006.
Sborník obsahuje 13 zahraničních (Německo, Rakousko, Švýcarsko, Velká Británie, Nizozemí, Norsko, Dánsko a Izrael) a 13 českých příspěvků v anglickém, českém a německém jazyce s bohatými barevnými fotografickými přílohami. Publikace je rozdělena na kapitoly: Teorie a historie, mezinárodní a české příspěvky a vila Tugendhat. Ideový koncept sympozia byl formulován prof. Dr. Ivo Hammerem.
Vile Tugendhat, která se nachází těsně před památkovou obnovou, byla věnována speciální pozornost. Konkrétní realizace, metodika průzkumů a rozborů, technologické, restaurátorské a konzervátorské postupy a příkladové studie činí z publikace užitečného aktuálního průvodce problematikou rehabilitace památek moderní architektury.
Publikace byla dokončena na sklonku roku 2008 a v současné době je distribuována zahraničním i tuzemským prodejcům. Lze ji zakoupit i přímo ve vile Tugendhat.
ing. arch. Iveta Černá