Ostatky v Brně-Jehnicích
Je potěšující ale s podivem, že v době létajících miliard a vulgárních politiků potká člověk takhle v sobotu v poledne na návsi v Brně-Jehnicích průvod lidí, kteří se radují jen proto, že už je zima skoro za námi a ještě nám nějaké zásoby “zvostaly” a možná také proto, protože sami vědí, proč se v tuhletu dobu radovali jejich předkové, a to na rozdíl třeba ode mne, protože já jsem to nevěděl. Zkrátka Ostatkový průvod.
Masopust, ostatky, jak chcete. Znamená to jedno – veselé taškařice, legrácky, rozpustilé masky. Tato tradice ožívá v mnohých vesnicích.
Počátky masopustu a masopustních obchůzek je třeba hledat v předkřesťanském kultu zimního slunovratu. Váha soudobého masopustu se ale přenesla na příchod nového vegetačního období, jarního novoročí. V lednu a v únoru se dokončovaly práce hospodářského roku. Domlacelo se obilí cepy, zpracovávala konopná a lněná příze. V životě lidí byl čas svateb, zabijaček, tancovaček, řady obchůzek s prvky koledy, hrály se divadelní scénky s masopustní tematikou. Zároveň se konaly přípravy k nadcházejícímu hospodářskému období, které začínalo jarními pracemi na polích.
Doba konání masopustu se určuje zpětným odečítáním podle lunárního roku. Neděle po prvním úplňku následujícím po 21. březnu je nedělí velikonoční a 46 dní před ní je masopustní úterý. To zosobňuje konec masopustního období započatého na Tři krále (6. ledna).
V masopustní úterý před Popeleční středou by měl vyvrcholit masopust, o půlnoci se pochovávala “basa” a začínaly týdny předvelikonočního odříkání po období plném bujarého veselí. Ale s rozdělením pracovní doby ve 20. století se masopustní obchůzky přesunuly na nejbližší předcházející sobotu a neděli.
Tradice masopustních obyčejů s výraznými blahonosnými, plodnostními a ochrannými motivy ztrácejí změnou životního stylu své místo v životě lidí. (Čepice masek dříve zdobily nalepené soudobé pohlednice. Dnes je nahradily fotografie nahotin. Význam plodnostní…) Celá řada zvyků zůstává dnes již jen na stránkách kronik. Masopust v podobě, kterou zažili naši předkové, se uchovává zlomkovitě a jen v určitých lokalitách.
Zdroj: http://www.dlhota.cz